کدخبر: ۲۸۲۰۵۱ لینک کوتاه

تصمیم ما در مورد کاهش تعهداتمان در قبال برجام در کمتر از ۲۴ ساعت دیگر اعلام می‌شود

اقتصادنیوز: یک سال پس از خروج یکجانبه دولت ترامپ از توافق هسته‌ای و بدعهدی‌های سایر اعضای برجام، دولت ایران فردا چهارشنبه تصمیم خود برای کاهش تعهداتش از این معاهده بین‌المللی را اعلام خواهد کرد. این تصمیم طی نامه حسن روحانی به سران ۵ کشور باقیمانده در برجام اعلام می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، این موضوع از سوی سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه به سفیران 5 کشور (انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) اعلام خواهد شد. این سفیران به وزارت امور خارجه دعوت می‌شوند و در جلسه‌ای این موضوع اعلام می شود.

مطالب مرتبط:
واکنش هشدارآمیز فرانسه به احتمال خروج ایران از برجام
ویدئو/ مکانیسم اقدام متقابل ایران برای کاهش تعهدات برجامی
ویدئو/ سکوت یکساله ایران درباره برجام می‌شکند + جزئیات کاهش تعهدات
روحانی رسماً اولین گام متقابل خروج آمریکا از برجام را اعلام می‌کند
رئیس کمیسیون امنیت ملی: ایران تعهدات مازاد بر NPT را اجرا نخواهد کرد

همچنین حسن روحانی رییس جمهوری فردا، نامه ای به سران 5 کشور ارسال می کند و به طور مشخص تاکید خواهد کرد که ایران چقدر در موضوع برجام خویشتنداری کرده اما فرصت‌ها از دست رفته است و طرف مقابل نتوانسته به تعهداتش در برجام عمل کند به طوریکه برای ایران راهی به جز کاهش تعهداتش نیست.

نامه رییس جمهوری محتوایی سیاسی دارد و در تکمیل آن محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در نامه ای به فدریکا موگرینی هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جزییات فنی و حقوقی کاهش تعهدات ایران را اعلام خواهد کرد.  متن کامل این نامه ها جزو اسناد محرمانه کمیسیون مشترک برجام خواهد بود اما خبر آن منتشر خواهد شد. 

به طور مشخص درخواست ایران بازگشت شرایط در زمینه بانکی و نفتی به بیش از خروج آمریکا در اردیبهشت ماه سال 97 است. فاصله مرحله اول تا دوم، 2 ماه خواهد بود که اگر اقدامات جدید از سوی طرف مقابل صورت گیرد، ایران به شرایط قبل باز خواهد گشت.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند