کدخبر: ۲۸۲۱۹۵ لینک کوتاه

فرانسه: چیزی بدتر از خروج ایران از برجام وجود ندارد

اقتصادنیوز: وزیر دفاع فرانسه در واکنش به تصمیمات امروز چهارشنبه ایران در زمینه توافق هسته‌ای گفت که «چیزی بدتر از خروج ایران از برجام وجود ندارد و اروپایی‌ها خواهان زنده نگهداشتن آن هستند».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «فلورنس پارلی» وزیر دفاع فرانسه در واکنش به بیانیه امروز چهارشنبه دولت ایران درباره پایان دو تعهد برجامی این کشور و دادن مهلت ۶۰ روزه به طرف‌های باقیمانده در این توافق برای عمل به تعهداتشان گفت: چیزی بدتر از خروج ایران از برجام وجود ندارد.

به دنبال تشدید مواضع ضد ایرانی دولت آمریکا و تعلل اروپایی‌ها در اجرای وعده‌ها و تعهدات برجامی آنها، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران امروز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند.

این شورا به کشورهای باقیمانده در برجام ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود بویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی فرصت داد و تاکید کرد: «در هر زمان که خواسته‌های ما تامین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد».

«حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران هم در اظهاراتی با اشاره به تصمیم ایران مبنی بر توقف برخی تعهدات خود ذیل برجام گفت: طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی، امروز از طرف من ۵ نامه به سران ۵ کشور باقی‌مانده در برجام ارسال شد.

ساعتی بعد از این تحولات در ایران، مقام‌های دیگر کشورهای عضو برجام به توقف بخشی از تعهدات برجامی توسط ایران واکنش نشان دادند.

به گزارش شبکه الجزیره، «فلورنس پارلی» وزیر دفاع فرانسه در این ارتباط گفت که «چیزی بدتر از خروج ایران از برجام وجود ندارد و اروپایی‌ها خواهان زنده نگهداشتن آن هستند».

اظهارنظر این مقام ارشد فرانسوی در حالی مطرح شده که علیرغم وعده‌های کشورهای اروپایی در رابطه با همکاری با ایران به منظور تحقق مزایای اقتصادی حاصل از تعهد به برجام، این وعده‌ها در عمل به جایی نرسیده است.

وعده‌های اتحادیه اروپا و به ویژه سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس برای ایجاد ساز و کار ویژه مالی که به «اینستکس» موسوم شده، هم تاکنون نتوانسته در عرصه عملی به ایران برای مقابله با تحریم‌های غیرقانونی آمریکا در حوزه‌های بانکی، نفتی و دیگر عرصه‌ها کمکی کند.

دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا هجدهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ (دقیقا یک سال قبل) از برجام خارج شد و تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای علیه ایران را مجددا برگرداند.

دولت آمریکا اخیرا با تروریستی خواندن سپاه پاسداران و اعلام تصمیم خود برای به صفر رساندن فروش نفت ایران، به اصرار خود برای نقض قوانین بین‌المللی ادامه داده است اما اروپایی‌ها در واکنش به این اقدامات ضد ایرانی تنها به «ابراز نگرانی» و «تاسف» بسنده کردند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند