کدخبر: ۲۸۲۳۳۸ لینک کوتاه

اولتیماتوم ۶۰ روزه ایران به اروپا تمدید می‌شود؟

اقتصادنیوز: عراقچی در پاسخ به اینکه مهلت ۶۰ روزه اول قادر به تمدید شدن است گفت: بستگی دارد خواسته‌های ما چگونه تأمین شود.

به گزارش اقتصادنیوز، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما، درباره احتمال تمدید مهلت ۶۰ روزه ایران به کشورهای ۴+۱ است گفت: بستگی دارد خواسته‌های ما چگونه تأمین شود. ما قصد ایجاد تنش نداریم. مهم منافع ایران است. ما به برجام تعصب و علقه نداریم. منافع ملی برای ما مهم است. حرکت ما چه در زمانی که خویشتنداریم و چه زمانی که نیستیم با حساب و کتاب است.

عراقچی تاکید کرد: این دو ماه قابل تمدید نیست مگر آنکه خواسته ما تأمین شود و خواسته‌های ما هم که کاملاً روشن است.

معاون وزیر خارجه در ادامه صحبت‌های خود اظهار کرد: اگر در ۶۰ روز مشخص شده از سوی اروپایی‌ها اتفاق خاصی رخ ندهد و آنها اقدامی در راستای تأمین خواسته‌های ایران نکنند گام‌های بعدی را اتخاذ می‌کنیم. خواسته‌های ما روشن است. در بیانیه‌ای که از سوی ایران و ۱+۴ بعد از خروج آمریکا از برجام منتشر شد آنها مشخص کردند که در ۱۱ حوزه به راه‌های عملیاتی دست پیدا خواهند کرد تا ایران بتواند از منافع اقتصادی برجام برخوردار شود. آنها متعهد شده بودند که در این ۱۱ حوزه به راه‌های عملیاتی برسند به خصوص در حوزه نفتی و بانکی.

عراقچی با اشاره به اینکه بعد از برجام میزان فروش نفت ایران افزایش چشمگیری پیدا کرده بود و در آوریل سال گذشته این رقم به دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسید اظهار کرد: در آن بیانیه کشورهای اروپایی طرف برجام و چین و روسیه تعهد کردند که کمک می‌کنند که نفت ایران به میزان قبل از خروج آمریکا از برجام برسد و ایران بتواند نفت خود را بفروشد و از دیگر سو تاکید کرده بودند که به راهکارهایی دست پیدا می‌کنند که درآمد نفتی ایران در دسترس باشد. یکی از این راه‌ها اینستکس است به شکلی که ایران بتواند کالاهای مورد نیاز خود را تهیه کند. البته این نباید محدود به اقلام غذایی و دارویی باشد و باید تمام اقلام را شامل شود.

مشروح گفتگوی عراقچی در برنامه گفتگوی ویژه خبری:

عراقچی رسما اعلام کرد؛ خروج از برجام در دستور است/ اینستکس کُند است

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند