کدخبر: ۲۸۲۶۵۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
آیت‌الله مکارم: فضای مجازی باعث افزایش مفاسد اخلاقی شده است

آیت‌الله مکارم: فضای مجازی باعث افزایش مفاسد اخلاقی شده است

اقتصادنیوز: آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید،گفت: فضای مجازی به بلای مجازی تبدیل شده به گونه ای که طبق آمارها کلاهبرداری ومفاسد اخلاقی رشد چند برابری داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وی جمعه شب درآئین افتتاح ساختمان جدید دارالقرآن امام علی(ع) در جوار بیت مرحوم علامه طباطبایی در قم، با بیان اینکه شرایط کنونی از نظر سیاسی، اقتصادی و اخلاقی بسیار پیچیده است، افزود: مسائل اخلاقی جامعه در خطر است و نمونه ای از آن پخش کلیپی در برخی مدارس تهران است که در آن تعدادی از کودکان سرودی با الفاظ رکیک را هم خوانی می کنند که نشان می دهد خطر تا کجا پیش آمده است.

وی ادامه داد: آمار نشان می دهد که آمار کلاهبرداری در فضای مجازی 2 تا 3 برابر افزایش یافته است، مفاسد اخلاقی در این فضا بیش از 7 برابر نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که نباید در برابر وضعیت موجود تسلیم بود.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: کسانی که در فضای سیاسی دروغ پردازی می کنند نه شرف، نه انسانیت و نه وجدان دارند و هردروغی را برای سیاه نمایی و ناامیدی مردم به زبان می آورند.

وی با بیان اینکه وقتی نسبت به بخت آموزی در صدا وسیما موضع گرفتیم و ابعاد فقهی آن را مطرح کردیم، موثر واقع شد گفت: این برنامه بیش از یک میلیارد تومان درآمد داشت که بخشی از آن را به برندگان داده و بخش زیادی را به جیب می زدند که مصداق کامل قمار بود که پس از تذکر داده شده، جلوی آن گرفته شد.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه چشم امید مردم به روحانیت است وآنان باید امر به معروف و نهی از منکر را در حد توان انجام دهند گفت: اگر در حوزه و در میان مردم اختلاف و دو دستگی وجود نداشته باشد، کارهای اثرگذار بسیار زیادی می توان انجام داد.

وی در ادامه بااشاره به ضرورت توسعه فعالیتهای فرهنگی و قرآنی در کشور گفت: ماه رمضان، ماه دعا و مناجات است و طرز دعا کردن به مناسبت های گوناگون در قرآن ذکر شده است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه 26 دعای قرآنی را در کتاب مفاتیح النوین جمع آوری کرده ایم گفت: ترک دنیا و انزوا از جامعه مورد تایید قرآن و آموزه های دینی نیست.

وی با بیان که هر دعا برای شرایط خاص اثرگذار است اظهار داشت: در زمان تنگنا و اضطراب دعای اصحاب کهف سفارش شده است، در گرفتاری به بیماری ها و سختی های شدید دعای حضرت ایوب(ع) و در مواجهه با افراد مستکبر و زورگو، دعای حضرت موسی(ع) و در گرفتاری به بلا و گرفتاری دعای حضرت یونس(ع) سفارش شده است.

آیت الله مکارم شیرازی، ذکر یونسیه را از جمله اذکار بسیار مهم در طی کردن مراتب معنوی دانست و ادامه داد: اگر کار خطایی کردیم و گرفتار عواقب بد آن شدیم باید با توسل به دعا از خداوند طلب آمرزش کنیم.

وی جامعیت قرآن را بسیار عجیب و شگفت انگیز دانست و ادامه داد: دعا به تنهایی کافی نیست بلکه زمانی این دعا گره گشا است که همراه با عمل خالص باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند