کدخبر: ۲۸۲۸۰۸ لینک کوتاه

آمریکا ۶۰۰ میلیون دلار از حساب «نیروهای افغانستانی» را به ساخت دیوار مکزیک اختصاص می‌دهد

اقتصادنیوز: وزارت دفاع آمریکا تصمیم گرفته تا برای ساخت دیوار مکزیک ۶۰۰ میلیون دلار را از حساب نیروهای امنیتی افغان بپردازد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان، پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا با انتقال 1.5 میلیارد دلار بودجه برای ساخت 130 کیلومتر دیوار بامکزیک موافقت کرده است. براساس گزارش‌ها 600 میلیون دلار از این بودجه از حساب نیروهای امنیتی افغان پرداخت خواهد شد.

این اقدام مورد مخالفت اعضای دموکرات کنگره قرار گرفت که پیش از این در ماه مارس نیز با انتقال یک میلیارد دلار از بودجه نظامی برای ساخت دیوار ترامپ مخالفت کرده بودند.

به گزارش «رویترز»، سرپرست وزارت دفاع آمریکا اظهارداشت که بیش از چهار هزار نظامی آمریکایی و 19 فروند هواپیما در مرز قرار دارند.

یکی از مقامات وزارت دفاع اظهارداشت که از بودجه یک و نیم میلیارد دلاری اختصاصی برای ساخت دیوار مکزیک 604 میلیون دلار از صندوق نیروهای امنیتی افغان پرداخت خواهد شد که برای حفظ مناطق تحت کنترل دولت با طالبان درگیر هستند.

اخیرا نیز «جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان با تاکید بر ضرورت ادامه حمایت‌های مالی خارجی از کابل حتی پس از ایجاد توافق صلح تصریح کرده بود که در صورت توقف این کمک‌ها دولت دوام نخواهد آورد.

این هزینه در حالی از حساب نیروهای امنیتی افغان کاسته می‌شود که به باور بسیاری از کارشناسان در افغانستان، آمریکا به تعهداتش درباره تجهیز ارتش افغانستان عمل نکرده است.

از سوی دیگر، بسیاری در افغانستان بر این باورند که مخالفان مسلح دولت کابل و به‌ویژه افراد وابسته به گروه تروریستی داعش که هیچ حمایت داخلی در این کشور ندارند به‌صورت مستقیم توسط نظامیان آمریکایی حمایت تسلیحاتی و تدارکاتی می‌شوند.

برخی از مقامات محلی در ولایت‌های شمالی و شرقی افغانستان تأکید می‌کنند که بارها در میدان نبرد با گروه‌های مخالف دولت و به‌ویژه افراد وابسته به داعش شاهد این بوده‌اند که بالگردهای آمریکایی با حضور بر فراز مواضع مخالفان برای آنها مهمات و تجهیزات رسانده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند