کدخبر: ۲۸۳۱۰۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گام بعدی ظریف برای تشدید اختلاف بولتون و ترامپ

اقتصادنیوز: پس از مانور دیپلماتیک و رسانه‌ای محمدجواد ظریف در فاکس‌نیوز (شبکه محبوب دونالد ترامپ) برای ایجاد اختلاف میان رئیس‌جمهوری آمریکا و مشاور امنیت ملی کاخ سفید، که نشانه‌های اثرگذاری آن به تازگی خودنمایی کرده است، وزیر خارجه کشورمان در توئیتی پرده‌ای دیگر از طرح اختلاف بولتون و ترامپ را رونمایی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران که طی سفر خود به نیویورک و مصاحبه با رسانه‌های مختلف، مسئله توطئه «تیم ب» به رهبری جان بولتون برای دور زدن ترامپ و کشاندن وی به جنگ با ایران را مطرح کرده بود، امروز یک گام دیگر در راستای تشدید این شکاف برداشت.

این اقدام که مورد توجه دیگر رسانه‌های آمریکایی قرار گرفت. برخی رسانه‌ها بر اختلاف نظر میان بولتون و ترامپ و تشدید آن را تایید کردند. خود ترامپ نیز در کنفرانس مطبوعاتی اخیر تلویحاً به آن اشاره کرد و نیویورک‌تایمز به تازگی این شکاف را محصول دیپلماسی رسانه‌ای ظریف دانست.

امروز وزیر امورخارجه کشورمان با انتشار یک پیام در صفحه توئیتر خود مقاله‌ای از جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در اوت ۲۰۱۷ را باز نشر داده که در آن بولتون راه‌های آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای را تشریح کرده است.

ظریف در این توئیت با اشاره به مقاله بولتون خطاب به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نوشت: جان بولتون، پیش از آنکه شما اجیرش کرده باشید، همین نقشه را به همراه همدستانش در "تیم ب" برای ایران داشت. یک طرح دقیق برای اطلاعات ساختگی و جعلی، جنگ همیشگی و حتی پیشنهادات توخالی برای مذاکره، تنها فرقش این بود که شماره تلفن (در این مقاله) ذکر نشده بود.

ظریف در انتهای پیام خود لینک مقاله بولتون را که در ۲۸ اوت ۲۰۱۷ در نشریه نشنال ریویو منتشر شده بود، آورده است تا ترامپ در صورتی که آن را نخوانده است بتواند به آن دسترسی داشته باشد.

این توئیت وزیر امورخارجه ایران پس از آن منتشر شده است که اختلافات میان ایران و واشنگتن در پی سیاست‌های خصمانه آمریکا درقبال کشورمان تشدید شده است.

رئیس جمهور آمریکا با وجود تلاش‌های خود برای اعمال فشار بر ایران از طریق وضع تحریم و تهدید نظامی مدعی است که می‌خواهد با ایران مذاکره کند و به دنبال جنگ نیست. در همین راستا کاخ سفید حتی اعلام کرد که واشنگتن یک شماره تماس ارائه داده تا ایرانی‌ها در صورت تمایل بتوانند به راحتی با ترامپ تماس تلفنی برقرار کنند.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند