کدخبر: ۲۸۴۱۴۱ لینک کوتاه

تخت روانچی:حفاظت از شهروندان با حمایت از تروریسم اشتباه نشود

اقتصادنیوز: نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، ایجاد منطقه امن در ادلب را نافی حق دولت سوریه در مبارزه با تروریست ها نداست و گفت: ما باید به اندازه کافی مراقب باشیم تا حفاظت از غیرنظامیان را با حمایت از تروریست ها اشتباه نگیریم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، 'مجید تخت روانچی' روز جمعه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع ادلب سوریه برگزار شد، افزود: همراه با دیگر ضامن های چارچوب آستانه، جمهوری اسلامی ایران از تداوم ادلب به عنوان منطقه امن حمایت می کند.

وی ادامه داد: این رویکرد بر اساس واقعیت و اصل بنیادین است که یک جمعیت زیادی از شهروندان غیر نظامی در آنجا زندگی می کنند و باید محافظت شوند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: در عین حال، سوالات اساسی در این زمینه وجود دارند که عبارتند از آیا این شرایط می تواند و باید به صورت نامحدود ادامه یابد؟ آیا دولت باید اجازه دهد گروه های تروریستی داخلی به کنترلشان بر این مناطق ادامه دهند؟ آیا جامعه بین المللی باید اجازه دهند که چنین گروه هایی تعداد زیادی از شهروندان را گروگان خودشان بگیرند؟ 

تخت روانچی پاسخ این سوالات را روشن دانست و اظهار کرد: ایجاد منطقه امن تنها یک اقدام موقت با هدف منحصر به فرد حفاظت از غیرنظامیان بود نه ایجاد پناهگاهی برای گروه های تروریستی. این حق دولت سوریه را برای مبارزه با تروریست های به رسمیت شناخته شده شورای امنیت محدود نمی کند که البته باید مطابق با قوانین بین المللی انسان دوستانه انجام شود.

وی تصریح کرد: بنابر این هم شکست دادن تروریست ها و هم آزاد سازی غیرنظامیان ضروری است. 

نماینده ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه در حال حاضر 'به تروریست های خطرناک اجازه داده است بیش از 2 میلیون غیرنظامی را به عنوان سپر انسانی استفاده کنند'، گفت: ادامه تسلط این تروریست ها بر منطقه وسیعی از قلمرو دولت مستقل سوریه و تداوم حملات علیه نیروهای نظامی و غیرنظامی در فراتر از این منطقه نمی تواند و نباید به طور نامحدود ادامه یابد.

تخت روانچی افزود: تداوم این وضعیت تروریست ها را قادر می سازد تا غیرنظامیان بیشتری را بکشند. این در تضاد با اهداف ایجاد منطقه امن در ادلب است. ما باید به اندازه کافی مراقب باشیم تا حفاظت از غیرنظامیان را با حمایت از تروریست ها اشتباه نگیریم.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند