کدخبر: ۲۸۵۹۲۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

شکست لیست مکرون در انتخابات پارلمان اروپا

نظرسنجی درون شعب رأی‌گیری انتخابات پارلمان اروپا از پیروزی ملی‌گرایان افراطی در فرانسه و شکست فهرست مورد حمایت رئیس‌جمهور این کشور حکایت دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، نتایج نظرسنجی‌های انجام‌شده در شعب رأی‌گیری انتخابات پارلمان اروپا در فرانسه نشان می‌دهد فهرست تحت رهبری «مارین لو پن» سیاستمدار ملی‌گرای افراطی در جایگاه نخست قرار گرفته و فهرست «رنسانس» که مورد حمایت «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه قرار داشت، در مقایسه با آنچه انتظار می‌رفت، با شکست مواجه شده است.

به نوشته پایگاه «پالیتیکو»، پیش‌بینی نتایج حکایت از آن دارد که فهرست ملی‌گرایان توانسته 24 درصد آرا را به دست آورد. در مقابل، فهرست مورد حمایت ماکرون ۲۲.۵ درصد آرا را کسب کرده است.

تحلیلگران پیش از انتخابات این هفته پارلمان اروپا هشدار داده بودند که ممکن است موجی از جریان‌های عوام‌گرا، راستگرا و ملی‌گرای افراطی در این انتخابات پیروز شود.

از همین رو سران دولت‌های بزرگ اروپایی از جمله ماکرون و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان شخصا برای حمایت از احزاب حامی اتحادیه به میدان آمدند. با این وجود، در آلمان هم حزب راستگرای «گزینه جایگزین برای آلمان» (AfD) هم توانسته تعداد کرسی‌های خود در پارلمان اروپا را از 3 به 10 افزایش دهد.

انتخابات پارلمان اروپا پایان هفته گذشته آغاز شد و امروز آخرین روز برگزاری آن بود. هرچند پارلمان اروپا از اختیار اجرایی اندکی برخودار است، اما ترکیب پارلمان عمدتا نشاندهنده آینده وضعیت دولت‌ها در اتحادیه اروپاست، از این رو قدرت گرفتن احزاب راستگرا در پارلمان اروپا زنگ خطری برای اروپاست، مبنی بر اینکه ممکن است به زودی راستگرایان در پایتخت‌های اروپایی نیز بیش از پیش قدرت گیرند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند