کدخبر: ۲۸۶۴۷۴ لینک کوتاه

واشنگتن نگران سازو کار مالی اروپا با ایران /آمریکا بار دیگر کشورهای اروپایی را تهدید کرد

اقتصادنیوز : معاون خزانه داری آمریکا امروز چهارشنبه کشورهای اروپایی را که ساز وکار مالی جدید کشورهای اروپایی (اینستکس) را برای ادامه تجارت با ایران ایجاد کرده اند، تهدید به تحریم کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، تنش آمریکا با متحدان اروپایی در پی تهدید اعمال تحریم و مجازات سیستم مالی اینستکس سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) و حمایت از توافق هسته‌ای ایران افزایش یافته است.

«سیگال منلکر»، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در نامه‌ای که نوشته و به دست بلومبرگ رسید، تهدید کرده است که ابزار مالی اروپا برای تجارت با ایران (اینستکس) و هر آن کس که با آن مرتبط باشد، می‌تواند از دسترسی به سیستم مالی ایالات متحده منع شود.

منلکر در نامه‌ای خطاب به «پر فیچر» رئیس ساز وکار مالی اروپا (اینستکس) می‌نویسد: من از شما می‌خواهم که بدقت تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه اینستکس را در نظر داشته باشید.

وی در ادامه خاطر نشان می‌کند؛ مشارکت در فعالیت‌هایی که تحریم‌های آمریکا را نقض می‌کنند، می‌تواند منجر به عواقب شدیدی مانند از دست دادن دسترسی به سیستم مالی ایالات متحده آمریکا شود.

بلومبرگ این اقدام آمریکا را به تشدید جنگ تجاری بین آمریکا و اروپا بر سر سرنوشت توافق هسته‌ای با ایران تعبیر کرده است.

سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۷ ساز وکار مالی ویژه اروپا برای بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام را رسماً ثبت کردند. پاریس، میزبان کانال مالی است و یک بانکدار برجسته آلمانی نیز مسؤولیت آن را بر عهده دارد.

انگلیس، رئیس هیأت نظارت این ساز وکار مالی است و از وزارت امور خارجه هر کدام از این کشورها نیز یک نفرحضور خواهد داشت و دیگر کشورهای اروپایی نیز می‌توانند به این سه کشور بپیوندند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند