کدخبر: ۲۸۸۲۰۴ لینک کوتاه

ترامپ درباره جنگ با ایران به نخست‎وزیر ژاپن چه گفته است؟

اقتصادنیوز: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم گفت: سفر شینزو آبه نخست‎وزیر ژاپن به تهران بدون شک با هدف میانجیگری بین ایران و آمریکا صورت می‎گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبر فوری، گفته می‌شود «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن، ۱۲-۱۴ ژوئن (۲۲-۲۴ خرداد) به تهران سفر می‌کند.

خبرگزاری «رویترز» مدعی شده این سفر به قصد میانجی‌گیری میان ایران و آمریکا صورت می‌گیرد. این رسانه غربی نوشته ژاپن به‌دلیل داشتن روابط نزدیک و طولانی‌مدت با ایران از یک سو و اتحاد با آمریکا از سوی دیگر، جایگاه منحصر به فردی برای میانجی‌گری بین دو کشور دارد.

طبق این تحلیل، از آن‌جا که ژاپن یکی از واردکننده‌های نفت خاورمیانه است، صلح و ثبات در این منطقه را در راستای منافع ملی خود می‌داند.

تا پیش از تشدید تحریم‌ها علیه تهران، ژاپنی‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد نفت خام خود را از ایران خریداری می‌کردند.

معامله نفت یا جنگ

اکنون با افزایش تنش بین آمریکا و ایران و درخواست واشنگتن از کشورهای مشتری نفت ایران مبنی بر قطع خرید نفت از تهران، ژاپن با کمبود احتمالی سوخت‌های فسیلی مواجه است. از این رو محتمل است آبه در سفر خود به ایران، خواهان ازسرگیری مجدد مذاکرات بین ایران و آمریکا شود.

بر اساس برنامه اولیه، انتظار می‌رود آبه روز ۲۳ خرداد با «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران و روز ۲۴ خرداد با رهبر معظم انقلاب دیدار داشته باشد. او اولین نخست‌وزیر ژاپن است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران وارد تهران خواهد شد.

سال گذشته نیز زمزمه‌هایی از احتمال سفر آبه به تهران وجود داشت، اما آنطور که رسانه‌های ژاپنی خبر دادند، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای موجب لغو آن سفر شد.

«ریچارد مالینسون»، تحلیل‌گر ارشد مسائل انرژی در لندن نیز معتقد است: «تمرکز ژاپن بیشتر بر روی روابط تجاری و دیپلماتیک در منطقه است تا اقدامات نظامی و ممکن است به همین دلیل، تهران در میان متحدان آمریکا، ژاپن را متحد بی‌طرف‌تری بداند».

طبق تحلیل رویترز، ژاپنی‌ها در نشست چهارجانبه در توکیو توانستند تأکید روسیه را برای تلاش جهت کاهش تنش میان ایران و آمریکا کسب کنند.

دعوت از روحانی برای شرکت در نشست گروه 20

«مومویو کندو» محقق انستیتوی خاورمیانه در ژاپن در این‌ خصوص گفت ممکن است آبه در سفر به تهران از حسن روحانی بخواهد در نشست گروه ۲۰ شرکت کند.

ترامپ در سفر ماه گذشته خود به توکیو با اشاره به روابط خوب میان ژاپن و ایران از آبه درخواست کرد در قبال مسئله ایران به او کمک کند. او گفت: «معتقدم ایران مایل به گفت‌وگو است و اگر آن‌ها مایل به گفت‌وگو باشند ما هم مایل به گفت‌وگو هستیم».

علی‌رغم این، یک منبع آمریکایی چهارشنبه به پایگاه آسیاتایمز گفته «دونالد ترامپ» بعد از بررسی‌هایی که در دولت او انجام شده به دنبال راهی آبرومندانه برای خروج از وضعیت تنش با ایران است و به همین سبب پیشنهاد «مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران را مطرح کرده است.

نوذر شفیعی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم در گفت و گو با خبرنگار سیاسی سایت خبر فوری درباره دلایل سفر شینزو آبه به ایران که قرار است در روزهای آینده صورت گیرد، اظهار کرد: در این سفر بدون شک باتوجه به ماموریت مهمی که بر دوش شینزو آبه وجود دارد 2 موضوع کاهش تنش میان ایران و آمریکا و نحوه حل اختلافات این دو کشور در دستور کار نخست‌وزیر ژاپن قرار دارد تا پیامی را که به وی در این راستا محول شده به مقامات کشورمان انتقال دهد.

وی افزود: آنچه از سفر نخست‎وزیر ژاپن به ایران می‎توان به خوبی برداشت کرد این است که آمریکا و ایران هردو تمایلی به وقوع جنگ در منطقه ندارند از این شینزو آبه با هدف میانجیگری وارد تهران می‎شود.

شینزو آبه دست پر به ایران می‌آید

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم تصریح کرد: باتوجه به روابط تیره‎ای که میان ایران و آمریکا در طی سال‎های بعد از انقلاب اسلامی وجود دارد اگر نخست‎وزیر ژاپن بنایی برای کاهش این مناقشات دارد باید طرح جامعی را در این راستا پیش از سفر به تهران تهیه کند تا در جهت بیان اهداف و راهکارهای خود با مشکلی روبه‌رو نشود.

شفیعی با بیان اینکه در جریان سفر شینزو آبه به ایران بدون شک تمایل مقامات ایرانی برای مذاکره با آمریکا مشخص خواهد شد، خاطرنشان کرد: اگر سفر نخست‎وزیر ژاپن به ایران و هدف اولیه آنصرفا  تحت تاثیر حل و فصل اختلافات ایران و آمریکا قرار گیرد این احتمال می‎رود که این سفر هیچ دستاوری جدیدی نداشته باشد و حتی سفر نخست‎وزیر ژاپن را نیز با مشکل روبه‎رو کند.

وی تاکید کرد: مقامات کشورمان بدون شک در جریان مذاکره و دیدارهایی که با شینزو آبه خواهند داشت درباره بازگشت آمریکا به برجام اشاره خواهند کرد از این رو اگر بتوانند آبه را برای بازگرداندن آمریکا به این توافق متقاعد کنند راهی برای مذاکره میان ایران و آمریکا باز خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم گفت: در صورت انتقال پیام ایران به آمریکا از طریق نخست‎وزیر ژاپن و بازگشت این کشور به توافق برجام زمینه و بستر لازم برای اعتماد مقامات کشورمان به آمریکا فراهم می‎شود هرچند که تحقق این موضوع در شرایط فعلی کمی بعید به نظر می‎رسد.

شفیعی با بیان اینکه مشخص و روشن است که شینزو آبه برای میانجیگری میان ایران و آمریکا به تهران سفرمی‎کند ، اظهارکرد: بدون شک اگر کسی یا طیف سیاسی خلاف این رویه صحبت کند بسیار بچگانه است، چراکه این سفر از اهمیت بسیاری برخوردار است و می‌تواند در حل مشکلات منطقه و مناقشاتی که میان ایران و آمریکا درشرایط فعلی وجود دارد مثمرثمر باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند