کدخبر: ۲۸۸۳۲۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دومین رئیس اقلیم کردستان عراق فعالیت رسمی خود را آغاز کرد

اقتصادنیوز: با حضور بیش از ۱۲۰۰ شخصیت داخلی و خارجی نیچروان ادریس مصطفی بارزانی دومین رئیس اقلیم کردستان عراق شد.

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا نیچروان بارزانی در مراسم تحلیف خود سوگند یاد کرد که حافظ منافع مردم و منطقه کردستان عراق باشد.

برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز در سخنانی در مراسم ادای سوگند قانون اساسی بارزانی، با اشاره به نقش نیچروان بارزانی در منطقه کردستان عراق و عراق بر ضرورت حل مشکلات اربیل و بغداد تاکید کرد.

وی افزود: قانون اساسی عراق امروز نه تنها مبنای حل مشکلات اربیل و بغداد شده بلکه عاملی برای حل تمامی مشکلات عراق از بصره گرفته تا اربیل خواهد بود.

رئیس جمهور عراق همچنین از مسعود بارزانی به عنوان رهبر حزب دموکرات کردستان عراق خواست در مسیر حل مشکلات ازنیچروان بارزانی حمایت کند.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز در پیامی به این مراسم بر ضرورت مبنا قراردادن قانون اساسی عراق برای حل تمامی اختلافات تاکید ورزید.

مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات کردستان عراق نیز در این مراسم با تاکید بر اعلام حمایت قاطع از نیچروان بارزانی تصریح کرد مشکلات اربیل و بغداد بخصوص وضعیت مناطق مورد اختلاف در سریع‌ترین زمان ممکن حل شود.

وی گفت: وضعیت مناطق مورد اختلاف و امکان شکل گیری مجدد داعش در منطقه هر روز وضعیت بغرنج‌تری پیدا می‌کند که نیاز به همکاری کامل دو طرف دارد تا این تنش‌ها هرچه سریع‌تر از منطقه رخت بربندند.

گفتنی است در میان هیأت‌های خارجی هیأتی از جمهوری اسلامی ایران به ریاست ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، هیأتی از وزارت امور خارجه ترکیه به ریاست مولود چاووش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه و سرکنسولگریهای خارجی در اقلیم در زمره حضار در این مراسم تحلیف بودند.

هیأت اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز که گفته می‌شد به دلیل تنش با حزب دموکرات کردستان عراق در این مراسم حضور پیدا نمی‌کند در رأس هیأتی بلندپایه به ریاست کوسرت رسول علی معاون اول حزب آماده این مراسم بود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند