کدخبر: ۲۸۸۸۲۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ظریف:

درخواست میانجی‌گری برای مذاکره با آمریکا نداریم

اقتصادنیوز:وزیر امور خارجه ایران گفت که آمریکا از تروریسم اقتصادی به عنوان اهرم فشار علیه ملت ایران به منظور تحقق دستاوردهای سیاسی استفاده می کند و اگر این تروریسم علیه ایران پایان نیابد، تهران هرگز حاضر به مذاکره با طرف آمریکایی نخواهد بود.

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنامحمد جواد ظریف در گفت وگو با تلویزیون العربی که چهارشنبه شب پخش شد افزود: آمریکا به ادعای رئیس جمهوری خود وارد جنگی اقتصادی با ایران شده است. جنگ، جنگ است و هدف از جنگ اقتصادی نیز فشار بر مردم عادی است. این به معنای تروریسم اقتصادی است. یعنی آمریکا تروریسم اقتصادی را از طریق اعمال فشار غیر قانونی بر ملت ایران اعمال می‌کند تا به اهداف سیاسی خود دست یابد.

وی افزود: هیچکس در دنیا با تروریست مذاکره نمی‌کند. تروریست‌ها باید اقدام‌های تروریستی خود را متوقف کنند.

ظریف یادآورشد: فرقی میان جنگ نظامی و جنگ اقتصادی نیست و در شرایط تنش هر چیزی ممکن است و این در حالی است که منطقه بزرگترین زیان را خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به پرسشی در باره روابط ایران با کشورهای منطقه نیز گفت: ما روابط بسیار خوبی با اکثر کشورهای منطقه داریم، دو یا سه کشور در منطقه معتقدند که می‌توانند امنیت خود را از طریق آمریکا به دست آورند که یقیناً این کشورها اشتباه می‌کنند و آمریکا از آنها برای اهداف رژیم صهیونیستی استفاده خواهد کرد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره دیدار اخیر مقام‌های کشورهای خارجی از ایران و ارتباط آن با میانجیگری میان ایران و آمریکا گفت: آنچه از سوی جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌شود ادامه تحرک سیاسی برای تشریح شرایط موجود است.
ظریف شرایط موجود در منطقه را خطرناک توصیف کرد و گفت: علت اصلی به دلیل جنگ اقتصادی است که آمریکا علیه ایران آغاز کرده است. این یک جنگ غیر قانونی و مغایر قوانین بین المللی است که با خروج غیر قانونی آمریکا از توافق هسته‌ای آغاز شد.
وی همچنین گفت: آنچه ما از آمریکا می‌خواهیم این است که بدانند ما نیازی به آنها نداریم و اینکه در روابط ایران با دیگر کشورها دخالت نکند و به دیگر کشورها برای زیرپا گذاشتن تعهدات‌شان فشار نیاورد. اینها خواسته‌های ماست.
وزیر امور خارجه ایران افزود: آمریکایی‌ها در منطقه به دلیل تصمیمات اشتباه گذشته شان با مشکلات زیادی روبه رو هستند و این مشکلات با فشار علیه ایران حل نخواهد شد بلکه گسترش خواهد یافت.
وی با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها باید در این زمینه راه درست در پیش گیرند، گفت: آنها باید به حمایت خود از اشغال سرزمین فلسطین ازسوی رژیم صهیونیستی پایان دهند و حمایت از اشغال قدس شریف و جولان و آواره کردن ملت فلسطین را متوقف سازند و از تلاش برای پیشبرد طرح موسوم به معامله قرن که در واقع محو شعار فلسطین به شمار می‌رود، دست بردارند.
ظریف در پاسخ به پرسشی در باره میانجیگری میان ایران و آمریکا نیز گفت: درخواست میانجی گری نداریم. با دوستانمان و کشورهایی که با آنها دوستی دیرینه داریم گفت وگو می‌کنیم اما آنچه آنها در قبال آمریکا انجام می‌دهند تصمیم خودشان است.

وی در پاسخ به پرسشی در باره سازوکار مالی اروپا موسوم به اینستکس و اینکه آیا اروپا در این باره در کنار آمریکا قرار دارد یا نه گفت: نمی‌توانم به نیابت از اروپایی‌ها صحبت کنم، اروپا باید خودش انتخاب کند که در کنار چه کسی بایستد اما آنچه سایر کشورها باید به آن بیاندیشند این است که یک دولتی تعهدات خود را زیر پا گذاشته و توافق نامه‌های بین‌المللی را نقض کرده و صرفاً بر اساس منافع خودش حرکت می‌کند.
ظریف افزود: نکته قابل توجه اینکه تجارت ما با اروپا در سال گذشته کاهش زیادی یافت در حالی که حجم مبادلات بخش خصوصی ما با آمریکا افزایش داشت. اروپایی‌ها باید تصمیم بگیرند که آیا اجازه خواهند داد که آمریکا بر تصمیمات اقتصادی آنها کنترل داشته باشد، یا اینکه می‌خواهند مستقل باشند. این تصمیم پیش از اینکه بر ما تاثیربگذارد بر خود اروپایی ها تأثیر خواهد گذاشت.
وی اظهار داشت که اینستکس صرفاً یک ابزار است. اروپا باید به تعهداتش در توافق هسته‌ای به عنوان یکی از طرف‌های ذیربط و عضوی از جامعه بین الملل عمل کند. کشورهای اروپایی در توافق هسته‌ای تعهد داده‌اند که روابط اقتصادی با ایران داشته باشند.
وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه بر اساس این توافق کشورهایی اروپایی نباید به صدور بیانیه اکتفا کنند بلکه باید اقدام عملی انجام دهند، افزود: اروپایی‌ها بگویند که چه نتایج عملی را از برجام توانسته اند به منصه ظهور برسانند. من مطمئنم که اگر آنها بخواهند می‌توانند این کار را انجام دهند. اما ما چیزی جز مواضع سیاسی و بیانیه از آنها ندیدیم. اروپا در این زمنیه تعهدات زیادی بر عهده دارد و این تعهدات بسیار گسترده است و عرصه‌های خرید نفت ایران، بازار نفت، حمل و نقل، کشتیرانی و حمل و نقل دریایی و تجارت و سرمایه گذاری با ایران را شامل می‌شود.
ظریف همچنین به هزینه‌های ایران در مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیر قانونی اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران هزینه‌های زیادی را در این زمنیه ها متحمل شده است. در حالی که بر اساس قوانین بین المللی آنها باید در این هزینه‌ها مشارکت داشته باشند اما اروپا نه تنها در این باره شرکت نداشته بکله در مقابل در تحریم‌ها علیه ایران شرکت کرده است.
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: هیچ توافق چند جانبه را نمی‌شود یکجانبه اجرا کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند