کدخبر: ۲۸۹۱۹۳ لینک کوتاه

هوش مصنوعی صورت های فتوشاپی را رسوا می کند!

​اقتصاد نیوز:محققان شرکت ادوب یک ابزار هوش مصنوعی ابداع کرده اند که قابلیت شناسایی تصاویر جعلی و اصلاح شده در ویدئوهای «دیپ فیک» را دارد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از خبرگزاری مهر ، محققان شرکت ادوب (Adobe) یک ابزار هوش مصنوعی جدید ابداع کرده اند که می‌تواند تصاویر دستکاری شده از صورت افراد را ردیابی کند.

این ابزار می‌تواند هرگونه اصلاحی روی تصاویر که با چشم غیر مسلح قابل بررسی نیست را ردیابی کند. ابزار مذکور به خصوص برای ردیابی و بررسی تصاویر در ویدئوهای دستکاری شده «دیپ فیک» مناسب است.

3153759

ویدئوهای دیپ فیک با استفاده از یادگیری عمیقی به طور دیجیتالی کلیپ‌های صوتی جعلی را روی صورت فردی که در حال صحبت است همخوان می‌کنند. در حال حاضر انواع مختلفی از این ویدئوها با سرعت زیادی در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در حال انتشار است.

ادوب برای ابداع این ابزار با محققان دانشگاه برکلی در کالیفرنیا همکاری کرده است. نتیجه این همکاری پژوهشی است که در نشریه new Arxiv paper منتشر شده است.

این ابزار هوش مصنوعی هرگونه استفاده از یکی از ابزار فتوشاپ به نامFace Aware Liquifyرا ردیابی می‌کند. به گفته ادوب این ابزار تغییرات نامحسوسی در صورت فرد ایجاد می‌کند و در نتیجه ردیابی آنان سخت‌تر می‌شود.

علاوه برآن هوش مصنوعی می‌تواند تصاویر تغییر یافته را به حالت اولیه برگرداند.

محققان با استفاده از مخزنی حاوی هزاران تصویر جعلی به این سیستم هوش مصنوعی آموزش دادند.

شرکت ادوب در یک پست وبلاگی نوشت: هرچند ما به تأثیرات ابزارهای خلاقانه فتوشاپ و ادوب برجهان افتخار می‌کنیم اما شکاف های اخلاقی فناوری خود را نیز به رسمیت می‌شناسیم. در حال حاضر دستکاری تصاویر بسیار فراگیر شده و محتوای جعلی به طور جدی به یک مشکل تبدیل شده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند