کدخبر: ۲۹۰۰۰۶ لینک کوتاه

عملکرد پلیس لندن در برخورد با تحصن مقابل سفارت ایران

اقتصادنیوز– در حالی که سفیر ایران در انگلیس در پنج روز گذشته، چندین بار نسبت به شکل غیرمتعارف تحصن همسر نازنین زاغری و همراهانش مقابل سفارت ایران و اختلال به وجود آمده در تردد افراد به داخل سفارت ابراز نگرانی کرده است، پلیس لندن حاضر به حل این مساله و پاسخگویی در این رابطه نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ یک سخنگوی پلیس لندن روز چهارشنبه درپاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مدعی شد که چون معترضان بیرون سفارت و در مکان عمومی هستند، هیچ تخلفی صورت نگرفته و کسی هم دستگیر نشده است.

او حاضر به پاسخ گویی در باره نگرانی مسئولان سفارت ایران نشد و گفت، ما توضیح بیشتری در این باره نخواهیم داد.

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس دیروز با انتشار پیامی در توییتر نوشت: رتکلیف و همراهان در روز چهارم جلوی درب سفارت تجمع کرده و پیاده رو مسدود است. خبرنگاران شبکه‌های فارسی زبان از افرادی که از سفارت وارد و خارج می‌شوند فیلم گرفته و پخش می‌کنند. تردد از درب اصلی تقریباً غیرممکن شده و ملاقات‌ها به سفارت لغو شده‌اند.

او روز قبلش هم نوشته بود: رتکلیف اصرار دارد که حضور خود و همراهانش درب اصلی سفارت را سد نکرده و بدون ایجاد مشکلی برای کار سفارت، خود به تنهایی در گوشه‌ای نشسته است. اما […] جلوی درب سفارت مسدود و تجمع افراد امکان رفت‌وآمد عادی را غیرممکن کرده است.

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری از شنبه گذشته برخلاف موازین بین‌المللی در نزدیکی درب ورودی سفارت کشورمان بست نشسته و به درخواست مقامات سفارت برای اینکه قدری از ساختمان فاصله بگیرد بی‌محلی می‌کند. در حالی که این اقدام، تردد افراد به داخل سفارت را با مشکل مواجه کرده و آرامش کار دیپلمات‌ها را به هم زده، پلیس لندن از اقدام برای جابه‌جایی رتکلیف و افراد همراه وی امتناع می‌کند.

پلیس

نازنین زاغری سال ۱۳۹۵ به جرم فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام بازداشت و به پنج سال زندان محکوم‌شد. او اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان است. وی هنگام بازداشت به‌عنوان مدیر پروژه در شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» فعالیت می‌کرد.

رتکلیف ادعا می‌کند که او برای بازدید از خانواده خود به ایران سفر کرده و هیچ مأموریت رسانه‌ای نداشته است. اما بوریس جانسون وزیر خارجه وقت انگلیس آبان ماه ۱۳۹۶ طی سخنانی در کمیته امور خارجی پارلمان ناخواسته اظهار داشت که زاغری در این سفر مشغول کار رسانه‌ای بوده است. اظهاراتی که در رسانه‌های انگلیسی خبرساز و او سپس مجبور به عذرخواهی شد.

رتکلیف یکشنبه گذشته اعلام کرد که همگام با همسرش در ایران دست به اعتصاب غذا زده، اما مشاهدات خبرنگاران در حالی که او مشغول صرف نوشیدنی و کیک است، خلاف این ادعا را ثابت می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند