کدخبر: ۲۹۰۵۰۹ لینک کوتاه

برایان هوک باز هم خواستار مذاکره با ایران شد

اقتصادنیوز: برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در مصاحبه با شبکه خبری سی.ان.بی.سی (cnbc) گفت: سیاست خارجی آمریکا اعمال فشار حداکثری بر ایران برای بازگرداندن این کشور به میز مذاکره است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، تارنمای خبری سی.ان.بی.سی روز یکشنبه با انتشار این خبر نوشت: هوک در مصاحبه ای که روز شنبه (روز گذشته) با این شبکه داشت گفت که آمریکا تحریم ها بر ایران را افزایش می دهد.

بنابر این گزارش، هوک در این مصاحبه افزود: ما تحریم های خود بر ایران را افزایش خواهیم داد و بر این سیاست خارجی ادامه می دهیم.

سی.ان.بی.سی درتارنمای خبری خود نوشت: نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت، برای آنکه به رفتار منطقه ای ایران بپردازیم، فشار حداکثری نیاز است که این سیاست جدید خارجی به منظور بازگرداندن ایران به میز مذاکره است.

این ادعای هوک در حالی مطرح شده که ترامپ در ۱۸ اردیبهشت ۹۷ با خروج از توافق هسته ای ۱+۵ با ایران، عملاً میز مذاکره را ترک کرد.

هوک در این مصاحبه مدعی شد: زمانی که ترامپ از توافق هسته ای ایران خارج شد، ما سیاست جدید خارجی را ارائه کردیم که چندین مورد را شامل می شد، مانع شدن از در آمدی که ایران برای توسعه سیاست خارجی خود بدان نیاز دارد و در عین حال بتوان آنها را به میز مذاکره بازگرداند.در نهایت بتوانیم به توافق جدیدی که تمامی موارد منطقه ای ایران را شامل می شود، مانند برنامه موشکی و هسته ای، دست یابیم.

هوک ادامه داد: برای انجام این کار نیاز به اعمال فشار است و به منظور آنکه ایران رفتار خود را تغییر دهد نیاز به فشار حداکثری است، بنابر این ما فشار تحریم های خود بر ایران را خواهیم افزود، ما این سیاست خارجی را ادامه خواهیم داد.

نشریه آمریکایی نیویورکر دیروز در نوشتاری با اشاره به بالاگرفتن تنش ها میان تهران و واشنگتن در پی سرنگونی پهپاد آمریکایی نوشت: شاید اگر ترامپ به توفق هسته ای با ایران پایبند می ماند این بحران رخ نمی داد.

هوک دربخش دیگری از این مصاحبه اظهار داشت: می توانم بگویم، زمانی که شما به منابع عظیم درآمد صادرات ایران نظری می اندازید، (صادرات) نفت خام، پتروشیمی، فلزات گرانبها و فلزات صنعتی، اکنون آمریکا تمامی این چهار قِسم از صادرات را مورد تحریم قرار داده و فهرست سیاهی از ۷۰ بانک ایرانی و سیستم مالی سوئیفت آنها را مورد تحریم قرار داده است.

هوک افزود: ما سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران را از بین برده ایم و هزینه های ایران بالا رفته است.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بدون اشاره به کودتاها و مجادلات نظامی که آمریکا در مناطق مختلف جهان از جمله در سوریه توسط داعش به راه انداخته است، مدعی شد: حکومت ایران یک حکومت متمرد است که خشونت را به خاورمیانه و دیگر نقاط جهان صادر می کند و ما در برابر آن ایستاده ایم به گونه ای که تاکنون سابقه نداشته است.

هوک دیروز نیز در گفت وگو با شبکه خبری اسکای نیوز خواستار مذاکره با ایران برای دستیابی به یک توافق شده بود.

وی از روز چهارشنبه گذشته راهی منطقه خاورمیانه (آسیابی غربی) شده است و پس از دیدار از کشورهای عربستان، امارات متحده عربی، کویت، بحرین و عمان به پاریس خواهد رفت و در این شهر با طرف‌های آلمانی، انگلیسی و فرانسوی درباره ایران گفت وگو خواهد کرد.

به نظر می رسد که تحرکات دیپلماتیک مقامات کشورهای اروپا و آمریکا در باره بحران و تنش در خاورمیانه و رایزنی با سران کشورهای منطقه افزایش یافته است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند