کدخبر: ۲۹۰۶۷۹ لینک کوتاه

استرالیا از تاسیس بندرگاه نظامی برای استقرار نیروهای آمریکایی خبر داد

اقتصادنیوز: طبق گزارش ای‌بی‌سی، استرالیا در سواحل شمالی این کشور قصد تأسیس یک بندر نظامی برای استقرار تجهیزات دریایی آمریکا را دارد. هدف از تأسیس این بندر، مقابله با حضور فزاینده چین در منطقه عنوان شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا ، این خبرگزاری دولتی استرالیا اعلام کرده است که مسئولان و مقامات دفاعی، طول این بندر را که از داروین، مرکز ایالت سرزمین شمالی استرالیا آغاز خواهد شد، ۴۰ کیلومتر عنوان کرده‌اند. این مرکز در سال ۲۰۱۵ بندر خود را به یک شرکت چینی اجاره داده بود.

بر اساس گزارش ای‌بی‌سی، بندر جدید فضایی مجزا و بهتر برای انجام عملیات ناوهای جنگی فراهم می‌کند. شایان ذکر است که پیش از این نیز بندر داروین شامل تأسیسات نظامی آمریکا بود.

واحدهای گشت دریایی آمریکا که شامل بیش از ۲۰۰۰ نیرو هستند در راستای همکاری نزدیک دو کشور به طور مکرر در بندر داروین حضور دارند.

هر دو کشور استرالیا و آمریکا حضور نظامی خود را در غرب اقیانوس آرام برای مقابله با اقدامات چین برای تأثیرگذاری بیشتر در این منطقه افزایش داده‌اند.

در همین راستا اخیراً دولت آمریکا و استرالیا از برنامه مشترک‌شان برای ایجاد پایگاه نظامی در جزیره مانوس پاپوآ گینه‌نو واقع در شمال شرقی استرالیا خبر دادند.

در ادامه این گزارش، بندر جدید در محل "گلاید پوینت" افزون بر تأسیسات نظامی، شامل فعالیت‌های صنعتی و تجاری نیز خواهد بود.

تأسیس این بندر می‌تواند در اواسط ماه ژوئیه با رزمایش استرالیا و آمریکا –موسوم به "تلیسمان سابر"- که دو بار در سال برگزار می‌شود، همزمان باشد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند