کدخبر: ۲۹۰۸۱۰ لینک کوتاه

تحقیق و تفحص از واگذاری هولوگرام‌ها درمرحله نهایی/توافق گام به گام شهرداری تهران و بنیاد تعاون سپاه

اقتصادنیوز : گزارش‌های تحقیق و تفحص‌های سه گانه از شهرداری تهران در سال های ۹۰ تا ۹۶ درحال نهایی شدن است. نخستین گزارش مربوط به هولگرام هاست. محمود میرلوحی در خصوص نتایج اولیه آن می‌گوید: مسائل فراتر از آن بود که فکر می کردیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسکان نیوز، تحقیقات در خصوص سه موضوعی که قرار بود درخصوص آن روشنگری شود، هولگرام ،بدهی های سابق شهرداری و واگذاری های املاک شهرداری طی سال های 90 تا 96 در حال کامل تکمیل است.

 محمود میرلوحی یکی از اعضای شورا که آغازکننده تحقیق و تفحص‌های سه‌گانه از شهرداری تهران بود،به اسکان نیوز  می‌گوید: گزارش‌های تحقیق و تفحص در حال نهایی شدن است و متأسفانه فراتر از آن حدی که من حدس می‌زدم، مسائل مطرح شده است. یکی از تحقیق و تفحص‌هایی که در جریان است، مربوط به هولوگرام‌ها است که گزارش آن نسبت به دو گزارش دیگر که در خصوص املاک و بدهی‌ها است، پیشرفت بیشتری داشته که نتایج آن، نگرانی‌های ما را تشدید کرده است.

وی ادامه می‌دهد: به دلیل اینکه این موضوعات به کمیته اقتصادی، ارتباط موضوعی بیشتری پیدا می‌کند، حساسیت‌ها نیز در این کمیته بیشتر است؛ مسائل را که مرور می‌کنیم، بیشتر متعجب هستیم و احساس می‌کنیم در پیگیری این قضایا، تأخیر هم شده و هر چه زودتر باید این مسائل به نتیجه برسد و مستندات جامعی از اتفاقاتی که رخ داده و ناهنجاری کنونی به وجود آمده را تکمیل کنیم.

میرلوحی منتظر است گزارش تحقیق و تفحص از واگذاری هولگرام ها نهایی شود و انتشار اطلاعات بیشتر را موکول می کند به آن زمان. اما عبدالحمید امامی معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران اطلاعات بیشتری از این گزارش  می دهد.

او می گوید : اختلاف جدی بر سرشرکت رسا تجارت بوده و املاک زیادی که شهرداری به بنیاد تعاون سپاه داده و املاکی که شهرداری گرفته است . صورت هزینه هایی که درست شده تا هولگرام دریافت شود  .

 امامی در خصوص آخرین وضعیت تحقیق و تفحص‌هایی که در شهرداری تهران در حال انجام است، می گوید: گزارش کاملی در خصوص املاک و آنچه که رخ داده، به کمیسیون تخصصی تحویل داده‌ایم. اینکه چه تعداد ملک گرفته شده و چه تعداد ملک داده شده است. یکی از موضوعاتی که محل اختلاف جدی بود، موضوع «رساتجارت» است که به بنیاد تعاون سپاه، املاک زیادی داده شده و تعدادی ملک نیز از سوی شهرداری گرفته شده است. این موضوعات در قالب تفاهمنامه‌هایی، قدم به قدم در حال برطرف شدن است. موارد اختلافی تطبیق داده می‌شود تا مجموعه املاک مشخص شده و امیدواریم در آینده به یک جمع‌بندی نهایی برسیم.

معاون شهردار تهران توضیح می دهد : یکی از املاک مورد توافق، همین ساختمان روزنامه اطلاعات بود که در خصوص آن به تفاهم رسیدیم و در حال حاضر قرار است واحدهای شهرداری تهران که با مرکز فاصله دارند، در آن مستقر شوند.

وی در خصوص مسئولیتی که به تازگی درباره ساماندهی و بازپس‌گیری املاک شهرداری در قالب بخشنامه مدیریت هزینه‌ها، به معاونت مالی و اقتصاد شهری داده شده است، هم توضیح می دهد: این مسئله کار مهمی است و ما تمام تلاش خود را برای به نتیجه رسیدن آن می‌کنیم.

امامی درباره موضوع «رساتجارت» می گوید: در قراردادها پیش‌بینی شده بود پس از انجام قسمتی کار، شهرداری موظف بوده منابع مالی را تأمین کند که این منابع در قالب هولوگرام، به آنها داده می‌شد که صورت‌های مالی به گونه‌ای تنظیم می‌شد که هزینه‌ها انجام شده و دوباره منابع جدیدی که همان هولوگرام بود را می‌گرفتند. گزارش این تخلفات تهیه شده و به کمیسیون تخصصی شورا نیز ارائه شده است.

 سال گذشته  سه فقره تحقیق و تفحص که توسط اعضاء امضا شده؛ یکی در خصوص موضوع هولوگرام‌ها و توافقنامه 20 هزار میلیاردی است که شهردار وقت تهران در سال 94 امضاء کرده و انتهای این توافقنامه به جریان شرکت رسا می رسید.

  شرکت یاس، الماس و رسا تجارت، محورهای تحقیق و تفحص نخست بود.

  یکی دیگر از موضوعات تحقیق و تفحص، واگذاری املاک شهرداری به افراد بود ، زیرا طبق بند 6 ماده 55، این واگذاری‌ها باید با مجوز شورا و انجمن شهر باشد. پرسش کنندگان قصد داشتند به این ابهامات پاسخ دهند که  از چه تاریخی، بر چه اساسی، چه کسانی و بر مبنای چه قراردادهایی و چه مناسباتی بین اشخاص این واگذاری‌ها انجام شده است.

 بدهی ها شهرداری تهران سومین موضوع تحقیق و تفحص بود که بارها از سوی مدیران سابق شهر انکار شده بود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند