کدخبر: ۲۹۱۱۲۹ لینک کوتاه

ترامپ از تنشها با ایران خواهد کاست

اقتصادنیوز: «پیتر هریس» معتقد است که ترامپ راه حل دیپلماتیک با ایران را از بین برده اما خواهان جنگ با ایران نیست، بنابراین در بدترین شرایط قرار دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری مهر، در طی یک سال گذشته ج. ا. ایران شاهد اعمال تحریم‌های شدید امریکا بوده و دولت ترامپ مرتب از این گزینه و موارد مشابه (خروج از برجام، تحریم‌ها و تهدیدات شدید) جهت تسلیم تهران استفاده می‌کرد. دولت امریکا در تلاش است که ایران بدون هزینه و با سیاست فشار حداکثری تسلیم واشنگتن و متحدان آن شود؛ فرضیه‌ای که از اساس اشتباه است.

اما ایران حاضر به تسلیم نشده و از طرق مختلف نشان داده است توانایی مقابله با امریکا و متحدان آن را دارد.

در این راستا خبرنگار مهر گفتگویی با «پروفسور پیتر هریس» استاد دانشگاه ایالتی کلرادو تنظیم نموده که در ادامه می آید.

*آیا تصور می‌کنید کمپین فشار حداکثری بر ایران نتیجه‌ای برای دولت ترامپ خواهد داشت؟

من فکر نمی کنم که کمپین حداکثر فشار علیه ایران برای هیچ کشوری نتایج مثبت و خوبی در پی داشته باشد. بهتر است جهت حل اختلافات متعددی که بین ایران و امریکا وجود دارد از راه حل دیپلماتیک استفاده شود.

در دوره اوباما تا حدودی در روابط بین ایران و امریکا پیشرفت حاصل شد و بهتر است دولت ترامپ از روند دولت اوباما در این زمینه تقلید کند.

*به نظر می‌رسد هر چه به موعد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک می‌شویم تمایل ترامپ برای گفتگو با مقامات ایران بیشتر می‌شود. به اعتقاد برخی این تمایل بیشتر برای تبلیغات انتخاباتی است تا دستاوردی در سیاست خارجی او را نشان دهد. نظر شما چیست؟

تصور اینکه چگونه ترامپ می تواند از روابط ایالات متحده و ایران به نفع خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ استفاده کند، دشوار است. او رویکرد دیپلماتیک نسبت به ایران را که توسط اوباما ایجاد شد، نابود کرده است اما خواهان جنگ واقعی با ایران نیست.

بنابراین او در بدترین شرایط قرار دارد – نه راه حل دیپلماتیک را حفظ نموده و نه خواهان جنگ واقعی با ایران است. من حدس می زنم که ترامپ ممکن است سعی کند موضوع ایران را پیش از سال ۲۰۲۰ کم رنگ کند و بر روی موضوع های دیگر مانند جنگ تجاری خود با چین و یا رویکرد جذاب تهاجمی خود به کره شمالی تمرکز کند.

*فشار حداکثری به ایران به نتیجه مطلوب ترامپ نرسیده است. با وجود این موضوع آیا تغییری در تیم جنگ طلب ترامپ از جمله اخراج جان بولتون و مایک پمپئو ممکن است صورت بگیرد؟

تصور می کنم که جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی در طی چند ماه آینده برکنار شود. شایعه شده که ترامپ فردی احمق و ابله است و قطعاً وی این گزارش ها را خوانده است. رئیس جمهور دوست ندارد با افرادی که به او احترام نمی گذارند کار کند.

همچنین ترامپ دوست ندارد با افراد بی پروایی مانند جان بولتون کار کند زیرا او به شدت طرفدار جنگ به ویژه جنگ با ابران است. از سوی دیگر، «مایک پومپئو» با چاپلوسی و نزدیک کردن خود به ترامپ کار خوبی انجام داده است. او در دولت ترامپ باقی خواهد ماند فارغ از هر اتفاقی که با ایران رخ دهد.

*با توجه به اینکه جنگ تجاری با چین آثار نامطلوبی بر اقتصاد امریکا در ماههای آینده خواهد داشت و اقتصاد نیز برگ برنده ترامپ است در این صورت نتایج انتخابات آمریکا در سال ۲۰۲۰ را در سایه تداوم جنگ تجاری با چین چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جنگ تجاری با چین برای امریکا بد است اما این جنگ طرفدارانی در دولت ترامپ و امریکا دارد. ممکن است این جنگ به او کمک کند زیرا در ایالت های ویسکانسین، میشیگان، اوهایو و پنسیلوانیا، ترامپ می تواند ادعا کند که رویکردی سخت در مقابل چین اتخاذ نموده و سعی نموده مشاغل را به قلمرو امریکا بازگرداند.

این ادعا درست نیست و در واقع جنگ تجاری به امریکایی های فقیر آسیب وارد می کند. اما این یک روایت قدرتمند است. بزرگترین مشکل این است که دموکرات ها از حمله به سیاست های تجاری ترامپ خودداری می کنند. آنها باید اشاره داشته باشند که تعرفه ها باعث افزایش مالیات مصرف کنندگان آمریکایی می شود. اما آنها این کار را انجام نمی دهند. بنابراین، رئیس جمهور ممکن است از این سیاست ها دور شود بدون اینکه به علت آنها محاکمه و مجازات شود.

*فاکس نیوز که رسانه حامی ترامپ است اخیراً یک نظرسنجی برگزار کرد که نشان می‌داد ترامپ در مقایسه با ۵ نامزد ریاست جمهوری از حزب دموکرات از جمله «برنی سندرز» و «جو بایدن» آرای کمتری را کسب کرد. با توجه به اینکه این نظرسنجی توسط فاکس نیوز انجام شده ارزیابی شما از آن چیست؟ (البته اخیراً اختلافاتی میان ترامپ و فاکس نیوز هم وجود داشته است)

من فکر می کنم خیلی زود است به آنچه نظرسنجی ها اکنون نشان می دهند باور داشته باشیم. در واقع آنچه کاندیداها در ایالت های کلیدی انجام می دهند مهم است نه آنچه آنها در سراسر کشور انجام می دهند.

به خاطر داشته باشید که ترامپ در سال ۲۰۱۶ رای مردمی را از دست داد اما وارد کاخ سفید شد زیرا او هیلاری کلینتون را در ایالت هایی که اهمیت داشت شکست داد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند