کدخبر: ۲۹۱۲۱۵ لینک کوتاه

آیا شرکت‌های فناوری ایالات متحده از دستورات ترامپ سرپیچی می‌کنند؟

اقتصادنیوز: نشریه نیویورک تایمز در گزارشی به بررسی روند توقف همکاری شرکت های آمریکایی با شرکت چینی هواوی پرداخته است، در بخشی از این گزارش به عدم تبعیت تعدادی از شرکت ها از فرمان دونالد ترامپ؛ رئیس جمهور ایالات متحده اشاره شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، خبرها حاکی از آن است که شرکت های فناوری ایالات متحده از مدتی پیش در مورد ممنوعیت همکاری با هواوی برنامه ریزی می کنند و سعی دارند با این مسئله کنار بیایند. اما به نظر می رسد همه شرکت ها به یک اندازه نگران ادامه همکاری با هواوی نیستند.

گزارش جدیدی از نیویورک تایمز نشان می دهد که شرکت های فناوری ایالات متحده، از جمله اینتل، هنوز هم با هواوی تجارت می کنند، این در حالی است که این شرکت چینی توسط دولت ترامپ به فهرست سیاه همکاری افزوده شده است. چهار منبع آگاه در گفتگو با نیویورک تایمز اعلام کرده اند که توقف همکاری با هواوی میلیون ها دلار سود را دستخوش تزلزل خواهد کرد.گفته می شود که دولت ایالات متحده از این امر آگاه است، اما مقامات در مورد ادامه همکاری با هواوی تمایلی ندارند.

گزارش نیویورک تایمز نشان می دهد که برخی از شرکت های فناوری ایالات متحده، از جمله اینتل، راه هایی را برای دور زدن ممنوعیت های اعمال شده از سوی دونالد ترامپ برای انجام تجارت با هواوی پیدا کرده اند. تا این لحظه اینتل نسبت به ماجرای مذکور و ادعای منابع آگاه واکنش خاصی نشان نداده است.

جالب است بدانید که از زمانی که شرکت هواوی در فهرست سیاه دولت قرار گرفته، کوچکترین همکاری به این شرکت از سوی شرکت های آمریکایی نیازمند مجوزهای رسمی است که البته دریافتشان تقریبا غیرممکن به نظر می رسد. هواوی پیش از این گفته بود که سالانه حدود 11 میلیارد دلار محصولات مرتبط با  تکنولوژی را از شرکت های آمریکایی خریداری می کند.

مدیر عامل شرکت مایکرون به عنوان یکی از شرکت های فناوری در ایالات متحده که تراشه های حافظه را تولید می کند، روز سه شنبه تایید کرد که تجارت یک زیر مجموعه از محصولات خود را با هواوی از سر گرفته است.سانجای مهروترا مدیرعامل این شرکت در این خصوص گفت: " شرایط هواوی ناپایدار است و ما قادر به پیشبینی این که ماجرای مذکور تا چه زمانی ادامه خواهد داشت نیستیم."

اما پرسش این است که آیا این اقدام امکان پذیر است؟ تایمز سوال مذکور را  با کوین ولف، یکی از معاونان سابق و شریک فعلی موسسه حقوقی Akin Gump مطرح کرده و او در پاسخ می گوید: "این مدیران می گویند که ضمن احترام به فهرست سیاه هواوی کالا و خدماتی به شکل مستقیم برای هواوی تدارک نمی بینند اما می توانند این کار را از مجرای قانونی با میانبر پیش ببرند. برای مثال یک تراشه را در خارج از ایالات متحده ساخته و به چین صادر کنند.با این حال، اگر مقر این تراشه ساز در ایالات متحده باشد در صورت مشکل و ماجراهای خدمات پس از فروش با مشکلاتی رو به رو می شود."

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند