دیدار آبه شینزو با مکرون و تاکید بر اهمیت رفع تنش در منطقه

کدخبر: 291234
اقتصادنیوز: سران ارشد ژاپن و فرانسه بر لزوم رفع تنش در منطقه خلیج فارس و حفظ امنیت «تنگه هرمز» تاکید کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، نخست وزیر ژاپن و رئیس جمهور فرانسه چهارشنبه ضمن دیدار باهم و پرداختن به مسائل دوجانبه، درباره آخرین وضعیت منطقه خلیج فارس به رایزنی پرداختند.

به نوشته «آسوشیتدپرس»، «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در نشست مطبوعاتی به همراه  «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن بر افزایش روابط دفاع دریایی در منطقه ایندوپاسیفیک غربی تاکید کرده و نگرانی خود از شدت گرفتن تنش‌ها در خاورمیانه را ابراز داشتند.

بر اساس این گزارش، مکرون که برای شرکت در نشست جی-20 در اوساکای ژاپن به سرمی‌برد، در این نشست مطبوعاتی ابراز امیدواری کرد که تنش تجاری آمریکا و چین در اجلاس «جی-20» رفع شود.

وی سپس افزود که با نخست وزیر ژاپن در زمینه اطمینان از خلع سلاح هسته‌ای «قابل اطمینان» و «غیرقابل بازگشت» «ایران» و «کره شمالی» هم عقیده است.

به گزارش این منبع خبری، آبه شینزو نیز در این نشست مطبوعاتی اظهار داشت که حفظ امنیت «تنگه هرمز» حیاتی است.

این در حالی است که نخست‌وزیر ژاپن کمتر از دو هفته بعد از سفرش به تهران و دیدار با مقام‌های ارشد ایران، در مصاحبه با روزنامه «الشرق الاوسط» گفت که این سفر با هدف تحقق صلح و امنیت در منطقه انجام شد. 

آبه در پاسخ به این سؤال که «وضعیت کنونی خاورمیانه را چطور می‌بینید؟» گفت:‌ «صلح و ثبات در خاورمیانه از مسائل مهم است، هر چند که در سال‌های اخیر، وضعیت  پیچیده‌تر شده است. ژاپن از حیث دین ، مذهب ، و قومیت و تاریخ بی‌طرف است و روابط خوبی با همه کشورهای  خاورمیانه دارد. ما به دلیل وضعیت منحصر به‌فرد خود می‌توانیم با هدف تحقق صلح و ثبات در خاورمیانه، دیدگاه‌ها را با آمریکا تبادل کنیم.»

رئیس جمهور فرانسه نیز شب گذشته با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران گفت‌وگو کرد. بر اساس اعلام کاخ الیزه، این گفت‌وگوی تلفنی در راستای کاهش تنش‌ها در منطقه غرب آسیا بود.

 

تیتر یک
  • گزارش آسوشیتدپرس از نمایشگاه دهوک اقلیم کردستان

    اقتصادنیوز: در شرایطی که بازرگانان ایرانی چشم امید به بازار عراق دارند، کاهش قدرت خرید عراقی‌ها به سبب افت قیمت نفت و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید