کدخبر: ۲۹۱۴۰۴ لینک کوتاه

تخت روانچی: اروپایی‌ها از صبر ایران برای عمل به تعهدشان استفاده نکردند

اقتصادنیوز: نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحدبا بیان اینکه اروپایی ها از صبر ایران در عمل به تعهد خود استفاده نکردند بر خروج نیروها و سلاح های آمریکایی از منطقه تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، مجید تخت روانچی روز پنجشنبه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه چرا اروپایی ها به جای عمل به تعهداتشان، مسایل منطقه ای یا توانایی های موشکی ایران را مطرح می کنند؟ افزود: تحرکات منطقه ای نشات گرفته از سیاست های آمریکا و خود کشورهای غربی است.

وی یادآور شد: ارسال سلاح و ایجاد اختلاف بین کشورهای منطقه برای فروش بیشتر سلاح، سبب آشوب و تنش در منطقه است. متهم کردن ایران، حرف هایی است که خریدار ندارد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل با بیان اینکه سیاست های مخرب ایالات متحده سبب تنش و بی ثباتی در منطقه شده است، افزود: بهترین کار، متوقف کردن اقدام های غربی ها است که ثبات منطقه را به خطر می اندازند؛ به کشوری که هر روز مردم یمن را بمباران می کند، سلاح نفروشند و با آن برخورد کنند.

تخت روانچی تاکید کرد: باید تلاش کنند که صلح و امنیت به منطقه بازگردد، آمریکایی ها باید سلاح های خود را از منطقه خارج کنند تا منطقه به آرامش برسد وگرنه ادعا کردن و اینکه کشوری را متهم کنند، مشکلی را حل نخواهد کرد.

اروپایی ها از صبر ایران برای عمل به تعهدشان استفاده نکردند

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد درباره تاکید اروپایی ها به ایران برای اجرای کامل تعهدات برجامی نیز گفت: کشورهایی که در مذاکرات برجام حضور داشتند، تعهداتی دارند که باید به آنها عمل کنند. ما در مذاکراتی که در طول چند سال با کشورهای غربی، آمریکا و بقیه داشتیم به یک توافقی رسیدیم که تعهداتی را متوجه ما و طرف های دیگر کرد.

تخت روانچی توضیح داد: بر اساس گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی، ما به تعهدات خود عمل کردیم اما طرف مقابل عمل نکرده است تا توازن پیش بینی شده در برجام برقرار باشد.

به گفته وی، چیزی که لازم است و از ابتدا هم گفتیم، این است که کشورهای مذاکره کننده به تعهدات خود عمل کنند که متاسفانه پس از خروج آمریکا از برجام که هم نقض برجام و هم قطعنامه است، به ویژه کشورهای اروپایی این کار را انجام ندادند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه "اروپایی ها در حقیقت مرتکب نقض برجام شده اند"، یادآور شد: تعابیر آنها برای ما اهمیت ندارد، کشورهایی که به اجرای کامل و سازنده برجام متعهد شده اند باید آن را عملی سازند.

تخت روانچی ادامه داد که ما یک سال صبر کردیم و به کشورهای دیگر حاضر در برجام برای عمل به تعهداتشان فرصت داریم اما متاسفانه از این فرصت برای عمل به تعهداتشان استفاده نکردند و ما مجبور هستیم که بر اساس مرحله بندی اعلام شده حرکت کنیم.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند