کدخبر: ۲۹۲۱۱۷ لینک کوتاه

واکنش چین و روسیه به افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران

اقتصادنیوز: پکن و مسکو روز سه‌شنبه به افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران واکنش نشان داده و این اقدام را ناشی از اعمال فشار آمریکا توصیف کرده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان؛ پکن در واکنش به افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران، ضمن ابراز تأسف در این باره اعلام کرد که این اقدام در پی فشارهای آمریکا انجام شده است.

«سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه نیز طی اظهاراتی در جریان نشست خبری مشترک با «سیمون کاونی»، وزیر خارجه ایرلند به افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران واکنش نشان داد.

لاوروف در این نشست خبری گفت: مسکو بر اهمیت توافق هسته‌ای تأکید می‌کند.

وی ضمن بیان این مطلب که تحریم‌های آمریکا، ایران را به سمت افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده سوق داده است، ایران را به خویشتنداری دعوت کرد و از ایران خواست تا به اجرای مفاد اصلی توافق هسته‌ای بر اساس تضمین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه دهد.

لاوروف در بخش دیگری از اظهارات خود می‌گوید: مسکو خواهان آن است که همکاران اروپایی‌اش این موضوع را درک کنند که باید مسئولیت خود در قبال توافق هسته‌ای را بر عهده بگیرند که از جمله این مسئولیت‌ها تضمین صادرات نفت ایران است.

وزیر امور خارجه کشورمان روز دوشنبه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ایران مرز ۳۰۰ کیلیو ذخایر غنی سازی شده را رد کرده و یا خیر ؟ گفت: ایران طبق برنامه خود از مرز ۳۰۰ کیلو عبور کرده و این مسئله قبلا هم اعلام شده بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در بیانیه‎ای عبور حجم اورانیوم ۳.۶۷ درصد غنی شده ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم براساس توافق هسته‌ای را تایید کرد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند