کدخبر: ۲۹۲۳۴۸ لینک کوتاه

مراسم قلیان خردکنی در اهواز با حضور مسولان استانی+عکس

اقتصادنیوز: در مراسمی نمادین به همت معاونت خدمات شهری شهرداری اهواز و با حضور تنی چند از مسئولین شهری، ۶ هزار قلیان در پارک ساحلی ۴۲ هکتاری معدوم شد.

 

مراسم معدوم کردن شش هزار قلیان در اهواز برگزار شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سایت شهرداری اهواز، در مراسمی نمادین به همت معاونت خدمات شهری شهرداری اهواز و با حضور تنی چند از مسؤولان شهری، 6 هزار قلیان در پارک ساحلی 42 هکتاری معدوم شد.

در این مراسم علیرضا عالیپور معاون خدمات شهری شهرداری اهواز اظهار کرد: این مراسم نمادین بیانگر عزم مدیریت استان، شهرداری، بهداشت و دستگاه‌های قضایی برای برچیدن یکی از مظاهر بی‌اخلاقی در جامعه است و جمع‌آوری 6 هزار قلیان نتیجه 3-4 ماه کار سخت و پیچیده با کمک و حمایت‌های اداره بهداشت و نیروی انتظامی و دستگاه قضایی بود.

وی افزود: در 10-15 سال گذشته جاده‌ها و پارک‌های ساحلی ایجاد شدند و حدود 500 هکتار در اطراف کارون فضای سبز وجود دارد که این فضا، محدوده‌ای کاملاً باز و غیرمحصور است که این خود بستری را برای این اعمال ناهنجار پدید می‌آورد و در این فضا هر کس مرتکب جرمی از قبیل عرضه و استفاده غیرمجاز دخانیات شود، طبق قوانین متعدد از قبیل قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات باید با آن به‌عنوان جرم مشهود برخورد کرد.

معاون شهردار اهواز با اشاره به مضرات قلیان عنوان کرد: تأکیدات و هشدارهای متعددی از جانب مسؤولان درمانی و بهداشتی در خصوص فراگیری معضل قلیان‌ها اعلام شده است و معضل قلیان به‌صورت نرم و آهسته در حال نهادینه شدن در بین کلیه اقشار جامعه است.

وی گفت: برخلاف باور عمومی قلیان بسیار بدتر از سیگار است؛ قباحت اجتماعی، وجود مواد مخدر روان‌گردان در توتون‌ها و تنباکوها، عوارض خطرناک بر ضد سلامتی و... تنها بخشی از معضلات قلیان است.

عالیپور گفت: پلیس و دستگاه قضایی نیز عزم ویژه‌ای برای مقابله مظاهر بی‌انضباطی و بی‌اخلاقی عمومی در شهر دارند و شهرداری نیز همچون گذشته آمادگی همکاری در این زمینه را دارد.

وی افزود: شهرداری اهواز در حوزه فرهنگی فعالیت‌ها و برنامه‌هایی را در دستور کار دارد. بیلبوردهای متعددی با محتوای پیام‌های هشداردهنده در خصوص مضرات دخانیات و قلیان در مناسبت‌های مختلف نصب شده‌اند. به همت سازمان فرهنگی حدود 100 نمایش خیابانی اجرا شد و تیزرهای متعدد با این محتوا در فضای مجازی منتشر شد.

معاون شهردار اهواز گفت: در حال فراهم کردن  بستری مناسب برای فعالیت‌های فرهنگی، هنری، ورزشی و... در پارک‌ها به‌ویژه پارک‌های ساحلی هستیم زیرا اگر پارک‌ها محل فعالیت‌های مفید شود خودبه‌خود عرصه بر قلیان فروش‌ها تنگ می‌شود.

یک بار قلیان کشیدن معادل 50 تا 70 نخ سیگار است

مهرداد شریفی رئیس بهداشت غرب اهواز در این مراسم نیز در خصوص مضرات قلیان برای سلامتی به بیان نکاتی پرداخت و اظهار کرد: برخی از مردم گمان می‌کنند که استعمال قلیان هیچ تأثیری در سلامتی ندارد، درصورتی‌که این موضوع اشتباه بزرگی است. یک بار قلیان کشیدن معادل 50 تا 70 نخ سیگار است.

وی افزود: نیکوتین‌های موجود در تنباکوهای سیگار به میزان 10درصد اعتیادش نسبت به هرویین بالاتر است. در اکثر تنباکوهای موجود در بازار تمام روان‌گردان‌ها اضافه شده و قلیان دروازه‌ایی برای مواد مخدر شده است.

وی با تشکر از اجراییات شهرداری و نیروی انتظامی برای جمع‌آوری قلیان‌ها افزود: ای‌کاش مسؤولان بدانند که این نیروهای خدوم برای جمع‌آوری هرکدام از این قلیان‌ها چه توهین‌ها و سختی‌هایی را به جان خریدند.

 رئیس بهداشت غرب اهواز با ابراز تأسف از دسترسی آسان به قلیان در سطح شهر ادامه داد: متأسفانه این معضل در حال فراگیر شدن است و شهرداری و بهداشت به‌تنهایی قادر به مقابله با آن نیستند. نیازمند عزمی راسخ از سوی کلیه دستگاه‌ها اعم از سازمان صنعت و معدن، اتاق اصناف، دستگاه قضایی، روحانیت معظم، دستگاه‌های فرهنگی، رسانه‌ها و... برای مقابله با این معضل هستیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند