کدخبر: ۲۹۲۳۹۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
واکنش سخنگوی وزارت خارجه به اظهارات همتای فرانسوی خود در مورد برجام

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به اظهارات همتای فرانسوی خود در مورد برجام

اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات همتای فرانسوی خود مبنی بر لزوم پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام تأکید کرد ایران دقیقاً مشابه طرف‌های اروپایی به تعهدات خود پایبند خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه چهارشنبه در پاسخ به همتای فرانسوی خود تصریح کرد: «تا زمانی که به اجرای تعهدات خود در برجام متعهد باشید، متعهد می‌مانیم و تعهداتمان را هم دقیقاً مشابه شما اجرا می‌کنیم.»

بعد از ظهر امروز چهارشنبه سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران خواسته بود که در اسرع وقت از اقدام اخیر خود [عبور از سقف تعیین‌شده در برجام برای ذخایر اورانیوم] بازگردد و از اقدامات تضعیف‌کننده برجام بپرهیزد.

پیش از این محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در پیامی توئیتری در واکنش به بیانیه طرف‌های اروپایی برجام نوشته بود: «ایران به اجرای کامل برجام تا زمانی که اتحادیه اروپا و E3 تعهدات اقتصادی خود را انجام دهند پایبند خواهد بود. از این پس، ایران دقیقاً به همان شکلی تعهداتش ذیل برجام را اجرا خواهد کرد که آنها تعهدات خود را اجرا کرده و خواهند کرد، منصفانه است؟»

مقامات اروپایی در حالی از ایران بابت انجام اقدامات مجاز طبق بندهای 26 و 36 برجام انتقاد می‌کنند که پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران، تنها به دادن وعده و وعید اکتفا کرده و گام محسوسی در راستای تأمین منافع مشروع ایران طبق برجام برنداشته‌اند.

شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت‌ در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای وعده‌هایشان، در بیانیه‌ای اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح‌شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز روز دوشنبه 27 خرداد در یک نشست خبری در محل تأسیسات آب سنگین اراک با اشاره به تصمیمات اخیر شورای عالی امنیت ملی عنوان کرد که با توجه به چهار برابر شدن ظرفیت، تولید اورانیوم 3.67 درصد افزایش یافته و تا روز پنج‌شنبه ششم تیرماه از سقف تعیین‌شده در برجام عبور خواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از ظهر روز دوشنبه 10 تیر تأیید کرد که میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از مرز تعیین‌شده در برجام (300 کیلوگرم هگزافلوراید UF6 و یا معادل آن یعنی 202.8 کیلوگرم اورانیوم) عبور کرده است.

ایران تأکید کرده است که از این پس برجام را یکجانبه اجرا نخواهد کرد و تنها در صورتی از کاهش تعهدات خود بازخواهد گشت که شاهد اجرای تعهدات طرف‌های دیگر برجام باشد.

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران روز سه‌شنبه 4 تیر در گفتگوی تلفنی با همتای فرانسوی خود امانوئل ماکرون با اشاره به اینکه پایبندی ایران در برجام پس از خروج آمریکا بر مبنای وعده طرف‌های اروپایی برای تضمین منافع اقتصادی از جمله حل‌وفصل مسائل مربوط به روابط بانکی و فروش نفت بود که متأسفانه هیچ یک از آنها در مقام عمل تحقق پیدا نکرده، خاطرنشان ساخت: «اگر ایران نتواند از فواید برجام بهره‌مند شود، بر اساس بندهای 26 و 36 برجام مرحله به مرحله تعهدات خود را کاهش خواهد داد.»

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند