کدخبر: ۲۹۲۷۸۱ لینک کوتاه

لوبلاگ افشا کرد؛ طرح القاعده برای ربودن فرزندان مقامات ایرانی

اقتصادنیوز: نشریه لوبلاگ در گزارشی اطلاعات قابل تاملی درباره گروه تروریستی القاعده منتشر کرده است. گزارشی که به نظر می‌رسد می‌تواند برخی از تلاش‌های دولت دونالد ترامپ در راستای پرونده‌سازی جعلی درباره ارتباط ایران والقاعده را خنثی کند.

به گزارش اقتصادنیوز «نلی لاهود» نویسنده مقاله ابتدا به ادعاهای دولت ترامپ درباره ارتباط ایران و القاعده پرداخته و نوشته است: «با توجه به تفاوت‌های ایدئولوژیک بین ایران و القاعده، رئیس سابق اطلاعات ملی، جیمز کلپر، مدعی نوعی رابطه مصلحتی میان ایران و این گروه تروریستی شده بود.»

 این تحلیل‌گرد در ادامه گزارش خود تاکید کرده است:«با توجه به اسناد محرمانه که بعد از دستگیری[قتل] اسامه بن لادن[رهبر وقت گروه القاعده] در ماه می 2011 منتشر شده اکنون می‌توان ارزیابی دقیقی از ماهیت روابط القاعده با ایران ارائه داد. مدارک Abbottabad، از جمله اسنادی است که با وجود دستور صریح اسامه بن‌لادن، توسط نیروهای او از بین نرفته بود.

بر اساس مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۸ توسط New America منتشر شده است، با بررسی ۳۰۰ سند محرمانه آشکار شد که نه تنها هیچ شواهدی از همکاری بین القاعده و ایران در زمینه فعالیت‌های تروریسم وجود ندارد، بلکه رویکرد القاعده نسبت به ایران متناوباً خصمانه بوده است.

نلی لاهود حدود ۶۰۰۰ صفحه مکاتبات محرمانه بین اعضای ارشد القاعده را بررسی کرده و خط‌های احتمالی ارتباط بین ایران و القاعده را زیر ذره‌بین برده است. او ادعا می‌کند:« واضح‌ترین این نامه‌ها توسط کسانی نوشته شده که پس از سال‌ها بازداشت در ایران آزاد شده‌اند.»

یکی از این نامه‌های مهم، توسط «حمزه» پسر بن لادن  نوشته شده است. چهره‌ای که آمریکایی‌ها مدعی هستند با مادر و شش فرزندش در ایران بازداشت بوده است.

نامه به تاریخ 5 دسامبر 2010 نوشته شده و ابتدا وضعیت محل بازداشتش در ایران را شرح داده و نیز حاوی یک پیام از طرف زندانیان القاعده تحت بازداشت ایران به پدرش است. 

بر اساس این نامه، نشستی با حضور زندانیان القاعده در آگوست 2010، یعنی ۹ روز قبل از آزادی حمزه، در زندان برگزار شده بود. اسامی این افراد- ظاهراً همه سران القاعده دربند- نیز در این متن درج شده است . طبق ادعای نویسنده لوبلاگ در این جلسه تصمیم برآن شده بود که نوعی عملیات خشونت‌آمیز مثل «یکشنبه خونین»[ادعا شده استقبلاً در زندان اجرا شده بود] را مجدداً سازماندهی کنند.

به گزارش اقتصادنیوز، لوبلاگ در متن خود در ادعایی دیگر تاکید کرده بود:«سال ۲۰۰۸ «سعد» یکی دیگر از پسران بن لادن با کمک حمزه از زندان ایران گریخت و سال ۲۰۰۹ توسط یک پهپاد در ایالت وزیرستان[پاکستان] کشته شد.»

این نویسنده لوبلاگ در ادامه از خلال نامه‌های سعد و حمزه ماجرای یکشنبه خونین را شرح می‌دهد که سلیمان بوقیس همسرفاطمه، دختر بن‌لادن هم حضور داشته است. بعد هم پیام زندانیان القاعده در ایران به اسامه بن‌لادن را منتشر کرده است. در بخشی از این نامه آمده است:«.. . سال‌هاست که ما منتظر خدا هستیم که ما را به وسیله شما، سربازان خدا و نگهبانان عقاید آزاد کند. بر اساس تجربه هفت و نیم ساله ما، این افراد -ایرانیان- تنها به فشار واکنش نشان می‌دهند. خدا می‌داند که ما آزاد نخواهیم شد مگر با اِعمال فشار جهادی‌ها. آنچه که ما از شما می‌خواهیم، این است که بدون افشای خبر، فرزندان مقامات ایرانی را ربوده و سپس وارد مذاکره با دولت ایران شوید.»

نلی لاهود با اشاره به دیگر اسناد بررسی شده تصریح کرد:«واضح است که ایران از بازداشت‌شدگان القاعده به عنوان یک «امتیاز چانه‌زنی» استفاده می‌کرده تا القاعده را از تصمیم برای حمله به ایران بازدارد.»

ترجمه: علی آزادی

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند