کدخبر: ۲۹۲۸۷۳ لینک کوتاه

منتظر افزایش التهابات در منطقه باشید

اقتصادنیوز: یک کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: آمریکا با نزدیک شدن به کشورهای اروپایی درصدد است از طریق سیستم ماشه در مقابله و مواجهه با ایران وارد عمل شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبر فوری، دفتر نمایندگی آمریکا در وین روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «جکی والکات» نماینده این کشور در سازمان‌های بین‌المللی خواستار تشکیل جلسه ویژه شورای حکام آژانس برای گفت‌وگو در خصوص تازه‌ترین گزارش آژانس در مورد برنامه هسته‌ای ایران شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آژانس اخیراً تأیید کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران روز دوشنبه طی اظهاراتی گفت: ایران طبق برنامه‌اش از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور کرده و این را هم از پیش اعلام کرده بودیم. مرحله بعد هم در مورد سقف ۳.۶۷ درصد است که آن را هم اجرا خواهیم کرد.

وی افزود: در نامه رییس جمهوری صراحتاً بیان شده در صورتی که اروپایی‌ها اقدامات لازم را برای اجرای تعهداتشان انجام بدهند، اقدامات ما قابل بازگشت است، ولی اگر اقدامات لازم را انجام ندهند ما بر اساس بند ۳۶ برجام این حق را از سال گذشته داشته‌ایم که اقدامات خودمان را انجام دهیم.

آمریکا سال گذشته به طور یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند. این اقدام با اعتراض و هشدارهای شدید جهانی روبرو شد.

اتحادیه اروپا وعده دادند با ایجاد سازوکار مالی موسوم به «اینستکس» از شرکت‌های اروپایی که با ایران تجارت می‌کنند، حمایت کنند. این اتحادیه هفته گذشته از عملیاتی شدن اینستکس خبر داد و پس از آن برخی دیپلمات‌های اروپایی اعلام کردند که اولین تراکنش مالی طی روزهای آینده صورت خواهد گرفت. با این حال ایران نسبت به تعلل اروپا در یک سال گذشته پس از خروج آمریکا از برجام خرسند نیست و تاکید دارد که صبر راهبردی به پایان رسیده است.

درهمین حال، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین و آژانس بین المللی انرژی اتمی از درخواست آمریکا برای برگزاری نشست شورای حکام آژانس درباره ایران ابراز شگفتی کرد.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی گفت : روابط بین‌الملل سرشار از شگفتی‌هایی است که با عقل سلیم جور در نمی‌آیند. آمریکا از برجام خارج شده و در تلاش است بر خلاف قوانین بین‌المللی آن را کاملاً تخریب کند. 

وی ادامه داد : حالا این آمریکا است که امروز خواستار نشست شورای حکام آژانس شده تا ایران را بابت انحراف‌های جزئی از مفاد فرعی برجام سرزنش کند.

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران : درخواست آمریکا از شورای حکام یک طنز تلخ است

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در وین از یادداشت مطبوعاتی نمایندگی دائم رژیم ایالات متحده آمریکا در سازمان های بین المللی مستقر در وین درخصوص درخواست یک نشست ویژه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بحث در مورد آخرین گزارش مدیرکل آژانس در مورد اجرای برجام، مطلع گردید و تاکید کرد که درخواست آمریکا از شورای حکام یک طنز تلخ است.

مهدی مطهرنیا کارشناس مسائل بین‎الملل در گفت و گو با خبرنگار سیاسی سایت خبر فوری درباره تشکیل جلسه شورای حکام آژانس بین‎المللی انرژی اتمی در روز چهارشنبه  به درخواست آمریکا و پیامدهایی که این موضوع ممکن است برای جمهوری اسلامی ایران در پی داشته باشد، گفت: این نشست با عنوان تخطی ایران از اصول برجام با بالابردن میزان ذخیره‎های اورانیوم و تهدید به خروج پلکانی از برجام از سوی آمریکا صورت گرفته است در حالیکه این روند در راستای مقابله با عدم اجرایی شدن تعهدات طرف‎های اروپایی در برجام صورت گرفته شده است.

وی افزود: باتوجه به اینکه ایالات متحده آمریکا از توافق برجام خارج شده است از این رو دیگر این کشور نمی‎تواند با استناد به توافق برجام زمینه‎ساز فشار بین‎المللی به ایران از طریق شورای حکام شود. رویکردی که در اظهارات اخیر حمید بعید‎ی‎نژاد سفیر کشورمان در لندن نیز به آن اشاره شده است.

این کارشناس مسائل بین‎الملل تصریح کرد: آنچه که مسلم است این است که ایالات متحده آمریکا به عنوان عضوی قدرتمند از آژانس بین‎المللی انرژی اتمی در این نهاد به میزان قدرت بین‎المللی که در اختیار دارد وارد عمل شده و هیچ نگاهی به این موضوع ندارد که ایران هنوز از توافق برجام خارج نشده از این رو با ارائه یک درخواست حقوقی خواهان رسیدگی به پرونده ایران شده است.

 مطهرنیا خاطرنشان کرد: درخواست آمریکا به شورای حکام نشان از ایجاد یک رویکرد معنادار در آستانه تهدید ایران برای خارج شدن پلکانی از برجام و اقدام جدید کشورمان در افزایش اورانیوم غنی‎شده است از این رو آمریکا درصدد است تا اجماع جهانی را برای مقابله با ایران در وضعیت فعلی ایجاد کند.

وی تاکید کرد: آمریکا تلاش دارد با ایجاد همگرایی بیشتر با کشورهای اروپایی امضاکننده برجام زمینه‎های فشار آوردن بیشتر بر ایران را از طریق سیستم ماشه فراهم کند و بعد از آن عبور از  این مرحله زمینه‎های بررسی پرونده ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد را در دستور کار قرار دهد.

این کارشناس مسائل سیاست‎خارجی درباره اینکه ایران باید چه رویکردی را درباره جلسه روز چهارشنبه شورای حکام در دستور خود قرار دهد ، گفت: به هر ترتیب ایران قبل از جلسه شورای حکام راهبردهای خود را آغاز کرده است و در حال حاضر ذخایر اورانیوم ایران از حد گذشته است و مقامات کشورمان اعلام کردند غنی‎سازی اورانیوم را هم طبق تفسیری که از توافق برجام وجود دارد به عنوان یک حرکت قابل وثوق از این توافق انجام خواهند داد تا به دیگر طرف‎های این توافق بین‎المللی گوشزد کند که آنها نیز باید به تعهدات خود در این تعهدنامه جامه عمل بپوشاند.

مطهر‎نیا اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در مقطع فعلی نمی‎تواند کنش تعریف شده و اولتیماتوم معین شده خود را که از 2 ماه پیش مطرح کرده بود نادیده بگیرد از این رو همانطوری که رئیس‎جمهور کشورمان اعلام کردند در 16 تیر گام جدیدی را برای اجرای پلکانی در جهت کاهش تعهدات خود در برجام انجام خواهد داد که به طبع این روند سبب فعال شدن سیستم ماشه از سوی کشورهای اروپایی  و جهش آنها به سمت آمریکا خواهد بود که این روند افزایش التهابات در منطقه را ایجاد خواهد کرد که ما باید در جهت مدیریت آن وارد عمل شویم.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند