کدخبر: ۲۹۳۰۰۶ لینک کوتاه

اطمینان باطل آمریکا از انفعال ایران

یکی از مقام‌های دولت سابق آمریکا که از او به عنوان معمار تحریم‌های ضد ایرانی یاد می‌شود گفته عده‌ای به او اطمینان خاطر می‌داده‌اند که ایران به تحریم‌ها واکنش نشان نخواهد داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «ریچارد نفیو » که از او به عنوان معمار تحریم‌های ایران در دولت « باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا یاد می‌شود، یکشنبه در حساب توییتری خود به اقدام جدید ایران در زمینه کاهش تعهدات برجامی واکنش نشان داد.

نفیو نوشت: «مسئله‌ جالب توجه برای من درباره اقدام ایران در خصوص ازسرگیری غنی‌سازی اورانیوم به بالاتر از ۳.۶۷ درصد (و همین‌طور عبور آنها از محدودیت 300 کیلوگرم برای ذخائر اورانیوم) آن آدم‌هایی هستند که به من اطمینان خاطر می‌دادند اگر برجام را نقض کرده و به ایرانی‌ها با بازاعمال تحریم‌ها فشار وارد کنیم آنها هم دست روی دست می‌گذارند.»

«ریچارد نفیو» اشاره نکرده چه کسانی به او درباره عدم واکنش ایران به احیای تحریم‌ها اطمینان خاطر داده‌اند، اما نشانه‌هایی وجود دارد که دست‌کم در برخی لایه‌های دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا چنین ارزیابی‌ای مطرح بوده است.

به عنوان مثال، « مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا سال گذشته، همزمان با اجرایی شدن مرحله دوم تحریم‌ها پس از خروج آمریکا از برجام در مصاحبه‌ای با «فاکس‌نیوز» با قاطعیت ابراز اطمینان کرد که واکنش ایران به تحریم‌ها از سرگیری برنامه هسته‌ای نخواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون در دو گام از تعهدات خود کاسته و از امروز یکشنبه (16 تیرماه) یک ضرب‌ الاجل 60 روزه دیگر برای محقق شدن تعهدات سایر طرف‌ها صادر کرده است. تهران گفته در صورتی که تغییری در وضعیت ایجاد نشود از 60 روز دیگر گام سوم را اجرایی خواهد کرد.

ایران گام اول در این راستا را دوشنبه هفته گذشته ( 1 جولای/10 تیرماه) برداشت و اعلام کرد میزان ذخایر اورانیوم 3.67درصدی این کشور از مرز 300 کیلوگرم عبور کرده است.

گام دوم هم امروز یکشنبه برداشته شد و مقام‌های دولت ایران اعلام کردند تهران تصمیم گرفته است سطح غنی‌سازی اورانیوم را از 3.67 درصد افزایش دهد. توافق هسته‌ای برجام ایران را ملزم کرده بود طی مدت 15 سال، ذخائر اورانیوم خود را در حد 300 کیلوگرم «هگزافلوراید اورانیوم» غنی شده تا 3.67 درصد یا معادل آن در سایر اشکال شیمیایی محدود کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند