کدخبر: ۲۹۳۵۸۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

روایت روسی از نشست شورای حکام آژانس

نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: در نشست شورای حکام آژانس، آمریکا صدای یکپارچه جامعه جهانی، از جمله متحدان خود را شنید که خواستار عادی سازی اوضاع و ممانعت از ادامه وخامت اوضاع پیرامون ایران هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، "میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد، نشست ویژه شورای حکام آژانس درباره ایران ثابت کرد که تمایلات قاطعی در جامعه جهانی در مخالفت با وخامت اوضاع پیرامون توافق هسته ای وجود دارد.

این دیپلمات گفت: «به طور قاطع می توانم بگویم که این مسئله جزو وظایف شورای حکام نیست. ولی این نشست در مجموع مفید بود از آن جا که این امکان را به وجود آورد تا تمایلات در جهان به طور دقیق روشن شود. البته شورای حکام ارگانی است که هر چند نمایندگان از همه مناطق جهان در آن عضویت دارند، ولی شامل 41 نماینده می شود که هر یک از آنها به طور کلی دیدگاه کشور خود را بیان می‌کند.»

اولیانوف افزود: «تمایلات مطرح شده پیرامون وضعیت کنونی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مثبت بود و بر این مسئله تمرکز داشت که مشکلات به وجود آمده باید صرفاً از طریق دیپلماتیک و سیاسی حل و فصل شوند. این تمایلات به طور قاطع مخالف وخامت اوضاع پیرامون برجام بود و این مسئله یک نکته بسیار مثبت است. البته احتمالا برای آمریکایی‌ها بسیار مفید بود که صدای جمعی و یکپارچه شرکت کنندگان در نشست شورای حکام، از جمله متحدان خویش را بشنوند که خواستار عادی سازی اوضاع و جلوگیری از ادامه وخامت اوضاع پیرامون ایران بودند.»

نماینده روسیه در آژانس در جریان نشست شب گذشته شورای حکام نیز گفته بود خط‌مشی غیرسازنده آمریکا در اعمال فشار اقتصادی بر ایران ضربه محکمی به فعالیت آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران وارد می‌کند و مسئولیت شکست احتمالی این برنامه‌ها به طور کامل بر عهده مقامات واشنگتن است.

وی همچنین از همه کشورهای عضو شورای حکام خواسته بود تا قاطعانه اقدامات مخرب آمریکا را محکوم کنند. به گفته وی، نسخه نجات توافق هسته‌ای کاملاً ساده و مشخص است. واشنگتن باید از اقدامات خود در مانع تراشی در تحقق عادی توافقات در چارچوب برجام، اعمال فشار بر ایران و سایر شرکت کنندگان در این توافقنامه و ایجاد مانع در اجرای قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت دست بردارد و به اجرای کامل تعهدات خویش در چارچوب این توافقنامه باز گردد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند