کدخبر: ۲۹۳۵۸۷ لینک کوتاه

اظهارات نماینده چین درباره اقدامات هسته‌ای ایران در نشست غیرعلنی

رئیس هیئت چینی در نشست غیرعلنی آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد: "ما به اقدامات اخیر ایران در برنامه هسته ای این کشور به طرز افراطی واکنش نشان نمی دهیم و نباید این کار را بکنیم چرا که معتقدیم این اقدامات هیچ خطری در خصوص تکثیر سلاحهای هسته ای ایجاد نمی کند و با تعهداتی که ایران در قبال توافق نامه هسته ای خود داده است، مغایرت ندارد."

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، فو کونگ که مدیر بخش کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه چین است، این مطالب را در نشست غیرعلنی سی و پنج عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که به درخواست آمریکا تشکیل شده بود، بیان کرد. این مسئول چینی خاطرنشان کرد اوضاع فعلی نتیجه خروج یکجانبه آمریکا از توافق نامه هسته ای ایران و تحریمهایی است که واشنگتن ضد ایران وضع کرده است.

کونگ تاکید کرد: "این نشست (نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی) به طرز خنده داری تشکیل شده چرا که آمریکا که خودش به طور یکجانبه از توافق نامه هسته ای ایران (برجام) خارج شده آن را خواستار شده است. بنابراین از نظر ما کاملا تناقض آمیز است که آمریکا ما را در این نشست گردهم آورده تا درباره اجرای برجام که خودش دیگر عضو آن نیست، گفتگو کنیم."

نماینده چین همچنین از آمریکا خواست از سیاست فشار حداکثری خود ضد ایران دست بردارد و به توافق نامه هسته ای ایران بازگردد. وی گفت: "ما کاملا به برجام پایبند هستیم و همه تلاش خود را برای عمل به تعهداتی که در آن داده ایم به کار خواهیم بست. ما فکر می کنیم که کمیته مشترک مکان مناسبی برای بحث و بررسی مسایل مربوط به اجرای توافق نامه است."

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند