کدخبر: ۲۹۳۸۰۸ لینک کوتاه

المیادین تحلیل کرد؛

متلاشی شدن ائتلاف ضد ایرانی بن‌سلمان-بن‌زاید

اقتصادنیوز؛ المیادین در تحلیلی از تصمیم امارات عربی متحده برای کاهش و در نهایت خارج کردن نیروهای نظامی خود از یمن ، نوشت: این رویکرد از متلاشی شدن ائتلاف ابوظبی با سعودهای در دشمنی با ایران حکایت دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ المیادین نوشت: امارات اخیراً در صدد کاهش حضور نظامی خود در یمن و نزدیک شدن به ایران برآمده است. این رویکرد جدید امارات از متلاشی شدن ائتلافش با سعودی علیه یمن و گسسته شدن اردوگاه جنگ ریاض و ابوظبی بر ضد ایران حکایت می کند.

البته تلاش امارات برای در امان ماندن از تلفات جنگ، این کشور را از غرق شدن در امان نگه نمی دارد و ابوظبی قبل از آنکه فرصت از دست برود، باید از قایق بیرون بپرد.

نیویورک تایمز به نقل از منابع قابل اعتماد خود نوشت: عقب نشینی نیروهای امارات از یمن با هماهنگی محمد بن سلمان در عربستان انجام نگرفته است و امارات از بیم شدت گرفتن اختلاف میان دو کشور این موضوع را اعلام نکرد.

"مایک هندر مارش" فرمانده گارد مرزی امارات که یک ژنرال بازنشسته استرالیایی است، فاش کرد که امارات بخاطر رشد و گسترش توان بازدارندگی یمن و افزایش امکان مورد تهدید قرار گرفتن تاسیسات حیاتی امارات دچار نگرانی فزاینده ای شده است.

المیادین : خروج امارات از یمن ائتلاف ضد ایرانی ابوظبی - ریاض را متلاشی کرد

 

مایک گفت: ادامه تجاوز علیه یمن می تواند امارات را در معرض نابودی قرار دهد همان گونه که انقلابیون ویتنام توانستند آمریکای تجاوزگر را به شکست بکشانند. این واقعیت باعث افزایش شکاف و اختلاف میان محمد بن زاید حاکم ابوظبی از یک سو و محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دوبی و امرای الفجیره و شارجه از سوی دیگر شده است و همچنین اقتصاد امارات در نتیجه بر دوش کشیدن هزینه تقریباً ۱۰۰ میلیارد دلاری تجاوز علیه یمن دچار فشار و بحران خفقان آوری شده است.

به گفته "اریک کنینگام" گزارشگر واشنگتن پست، امارات به ویژه امارت دوبی از قرار گرفتن در خط مقدم نبرد احتمالی ایران و آمریکا بیش از عربستان می ترسد و رهبران دوبی بارها در نامه های خود به ایران در این خصوص ابراز نگرانی کرده اند. علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران سه ماه پیش از این موضوع پرده برداشته و گفت که در درون امارات حکمرانانی هستند که با ارسال نامه هایی به ما خواستار همکاری دو جانبه به منظور برطرف کردن سوء تفاهم میان تهران و ابوظبی هستند.

بر اساس این گزارش، بن بست امارات در ارتباط با یمن و امنیت خلیج فارس از قلمرو دوبی و الفجیره و شارجه فراتر رفته و به خود ابوظبی و محمد بن زاید ولیعهد این کشور رسیده است. بن زاید هم اکنون بیم آن دارد که در نتیجه جنگ در خلیج فارس امارات دچار از هم گسیختگی شود.

المیادین افزود: عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات پس از حملات شکل گرفته به نفت کش ها در بندر الفجیره در صدد نزدیک شدن به ایران برآمد و در همین رابطه طی سفرش به مسکو در ۲۵ ژوئن گذشته در صدد میانجی قرار دادن روسیه برآمد اما تهران از نجات دادن امارات امتناع ورزید زیرا به گفته تهران، این کشور تمامی خط قرمزها را نادیده گرفته است.

این شبکه به نقل از منابع آگاه خاطرنشان کرد: ایران خواستار تامین امنیت خلیج فارس با تکیه بر کشورهای آن و بدون حضور نیروهای بیگانه است اما آمریکا در جهت بین المللی کردن این موضوع پیش می رود که در واقع امنیت و ثبات منطقه را در معرض تهدید قرار می دهد. هم اکنون باید دید که امارات در میان دو گزینه پیشنهادی از سوی ایران و آمریکا کدام یک را برخواهد گزید. تلاش آمریکا برای بین المللی کردن امنیت خلیج فارس تا کنون فقط با موافقت انگلیس همراه شده است و سایر کشورهای اروپایی با این امر موافقت نکرده اند.

ریشه‌های اختلاف‌نظر ریاض و ابوظبی از نگاه تحلیل‌گر هاآرتص

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ تسفی بارئیل، شرق‌شناس اسرائیلی گفت، اینکه اسرائیل از خروج نیروهای اماراتی از یمن حمایت می‌کند، به دلیل نگرانی‌هایش از تبدیل این کشور به هدفی برای تحریم‌های آمریکاست و همین تصمیم هم‌پیمانان امارات در ائتلاف عربی را غافلگیر کرد. در واقع تصمیم امارات برای خارج کردن نیروهایش از یمن خبرهای منتشر شده درباره اختلاف‌نظرهای مستمر ابوظبی با ریاض را تایید کرد و موجب افزایش شدت تنش‌ها میان اعضای ائتلاف عربی شد و هدف آمریکا و عربستان برای ریشه‌کن‌سازی حاکمیت انصارالله بر یمن را بیشتر از هر زمان دیگری دور کرد.

محمد بن سلمان و محمد بن زاید

تسفی بارئیل، کارشناس اسرائیل در امور کشورهای عربی و تحلیلگر مسایل خاورمیانه در مقاله‌ای در روزنامه عبری‌زبان هاآرتص نوشت، ائتلاف عربی برای مبارزه با انصارالله در یمن تشکیل شد و در راس آن عربستان و امارات و در کنار آنها سودان و مصر قرار داشتند اما پس از مدت کوتاهی قاهره مشارکت میدانی در این ائتلاف را متوقف کرد و تنها به نقش مستشاری خود در یمن بسنده کرد، پاکستان نیز به دلیل فشارهای عربستان عضویت خود در ائتلاف را به مشارکت هوایی و نه زمینی محدود کرد.

بارئیل، گفت: به تدریج اختلاف‌نظرهای استراتژیکی میان دو هم‌پیمان بزرگ و مهم ائتلاف عربی یعنی عربستان و امارات نمایان شدند، در واقع ریاض به دنبال آن است عملیات‌های ائتلاف عربی را بر شمال یمن، جایی که انصارالله حملات خود را علیه فرودگاه‌های أبها و جیزان انجام می‌دهد، متمرکز کند اما امارات به عملیات‌ها در جنوب یمن به ویژه بندر عدن اهمیت می‌دهد.

این نویسنده اسرائیلی تاکید کرد: نیروهای تحت فرمان محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی از شبه‌نظامیان جنوب و شورای انتقالی جنوب حمایت می‌کنند زیرا طرح امارات شامل تشکیل کشور یمن در جنوب با نظارت کامل آنها جهت تقویت کنترل‌شان بر گذرگاه‌های تجارت جهانی در دریای سرخ انجام می‌شود و روزانه چهار میلیون بشکه نفت از این درگاه‌ها جابه‌جا می‌شوند و این مساله با اهداف عربستان برای ورود به یمن تعارض دارد.

او افزود: اینکه امارات اعلام کرد نیروهای خود را از یمن خارج می‌کند، به معنای خروج این کشور از درگیری‌های آنجا و تنها گذاشتن عربستان در این جنگ است، در واقع بن زاید از ادامه درگیری‌های طولانی که می‌تواند امنیت امارات را به خطر بیندازد، خسته شده و علاوه بر این دیگر حکام امارات او را برای خروج از یمن تحت فشار گذاشته‌اند چراکه آنها از ادامه تنش‌ها میان عربستان و آمریکا با ایران و احتمال تبدیل امارات به هدفی برای حملات نظامی ایران نگران هستند.

بارئیل استاد دانشکده آکادمیک ساویر و دانشگاه بن گوریون در ادامه به بعد سیاسی که در پشت تصمیم نظامی امارات است، پرداخت و گفت: اماراتی‌ها نمی‌خواهند به عنوان عضوی از ائتلاف عربی در تمامی پرونده‌ها و مشکلات درگیر باشند، چرا که عربستان در مرکز جنجال‌های سیاسی آمریکا به ویژه اختلاف‌نظر کاخ سفید و دونالد ترامپ با کنگره درباره فروش سلاح به عربستان قرار دارد.

این شرق‌شناس اسرائیلی در ادامه گفت: به دلیل موارد متعدد نقض حقوق بشر در عربستان، دست داشتن محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور در قتل خاشقجی و نیز به دلیل جنگ یمن که موجب بروز فاجعه‌ای انسانی در این کشور شده، در آمریکا درخواست‌هایی از ترامپ برای اعمال تحریم‌هایی علیه ریاض ارائه می‌شوند.

بارئیل ادامه داد: تمامی این دلایل و عوامل باعث شدند امارات نگران این مساله باشد که با مشارکت در جنگ یمن، تحریم‌های آمریکا شامل حال این کشور هم شود، به همین دلیل هم ترجیح داد از این جنگ عقب‌نشینی کند و اینگونه به نظر برسد که جنگ یمن تنها درگیری شخصی بن سلمان است.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند