کدخبر: ۲۹۳۸۴۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
تضمین امنیتی به جای کاهش تحریم‌ها، پاسخ کره شمالی به وعده‌های ترامپ

تضمین امنیتی به جای کاهش تحریم‌ها، پاسخ کره شمالی به وعده‌های ترامپ

اقتصادنیوز: روزنامه ژاپن تایمز روز شنبه نوشت؛ «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی به دنبال کسب تضمین امنیتی به جای کاهش تحریم ها است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، این روزنامه افزود، رهبر پیونگ یانگ در دیدارهای اخیر خود با رئیسان جمهوری روسیه، چین و آمریکا در ازای خلع سلاح های هسته ای خواستار کسب تضمین امنیتی به جای کاهش تحریم ها شد.

روزنامه ژاپنی به نقل از منابع دیپلمات نوشت؛ از آنجا که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا همچنان از تحریم ها به عنوان اهرم فشار علیه کره شمالی برای خلع سلاح های هسته ای استفاده می کند، اما رهبر پیونگ یانگ به دنبال آن است تا با تغییر رویکرد سیاسی، بر کسب تضمین امنیتی متمرکز شود.

منابع دیپلمات این تغییر رویکرد رهبر کره شمالی را به عنوان تلاشی برای شکستن بن بست مذاکرات خلع سلاح هسته ای میان پیونگ یانگ و واشنگتن می دانند.

ترامپ در اولین دیدار خود با اون در ژوئن (خرداد) سال ۲۰۱۸ متعهد به ارائه تضمین امنیتی به پیونگ یانگ شد اما این وعده در صورتی محقق می شد که رهبر کره شمالی برنامه سلاح های هسته ای خود را به طور کامل متوقف کند.

یونهاپ خبرگزاری رسمی کره جنوبی روز جمعه گزارش داد، آمریکا موافقت کرده است که به طور مشروط پاره ای از تحریم های کره شمالی را لغو کند.

براساس این گزارش، واشنگتن در نظر دارد تحریم ها بر صادرات زغال سنگ و منسوجات از کره شمالی را از ۱۲ تا ۱۸ ماه لغو کند.

ژاپن تایمز اضافه می کند، این امر مشروط به آن است که کره شمالی تاسیسات هسته ای «یونگ بیون» را که مهمترین مرکز اتمی این کشور است از کار انداخته و کل برنامه هسته ای خود را نیز متوقف کند.

صادرات زغال سنگ و منسوجات که از جمله تحریم های آمریکا محسوب می شود یکی از اصلی ترین منابع درامد کره شمالی محسوب می شود و لغو این تحریم ها منابع ارزی بیشتری در اختیار پیونگ یانگ قرار خواهد داد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پیش بینی کرده است با توجه به دیداری که اخیراً سران دو کشور در مرز دو کره انجام دادند، مذاکرات میان دو کشور اواسط ماه جاری میلادی از سرگرفته شود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند