کدخبر: ۲۹۴۰۳۴ لینک کوتاه

ژاپن تحریم‌های آمریکا را دور زد

گزارش‌های کارشناسان سازمان ملل از نقض چندین باره تحریم‌ها علیه کره شمالی از سوی ژاپن حکایت دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، گزارش‌های جدید سازمان ملل حکایت از آن دارد که ژاپن با نادیده گرفتن تحریم‌ها علیه کره شمالی، به این کشور قطعات حساس و کالاهای لوکس صادر کرده است.

به نوشته «کره هرالد» گزارش 10 صفحه‌‌ای جمعی از کارشناسان سازمان ملل متحد که بین سال 2010 تا 2019 نوشته شده، نشان می‌دهد که چندین بار قطعات و کالاهای ممنوعه از جمله قطعات حساس و کالاهای لوکس از ژاپن به مقصد کره شمالی ارسال شده است. این ماجرا در بحبوحه اتهام زنی ژاپن علیه کره جنوبی در زمینه انتقال مواد حساس صنعتی به پیونگ یانگ و نقض تحریم‌های سازمان ملل به میان آمده است.

«آبه شینزو » نخست وزیر ژاپن اخیرا در سخنانی از آمادگی کشورش برای برقراری روابط مجدد دیپلماتیک با کره شمالی خبر داد و پیشنهاد برگزاری دیدار بدون پیش‌شرط با رهبر کره شمالی را مطرح کرد. (جزئیات بیشتر)

به نوشته کره هرالد، در این گزارش آمده است که در سال 2016، آنتن‌های رادار از سوی یک شرکت ژاپنی به کره شمالی ارسال شد و این آنتن‌ها در کشتی‌های این کشور نصب شدند و حتی برخی از این کشتی‌ها در جریان آزمایش‌های موشکی این کشور در سال 2015 رویت شدند.

ژاپن خلال سال‌های 2008 تا 2009 کالاهای مجلل از قبیل خودروهای «مرسدس بنز»، پیانو ، لوازم آرایشی و سیگار به این کشور ارسال کرد. در این گزارش هیچگونه اشاره آشکاری به نقض تحریم‌های کره شمالی از سوی سئول نشده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد بابت مناقشه اتمی با کره شمالی چندین بار این کشور را با تحریم مواجه کرده و محدودیت‌هایی را زمینه صادرات نفت، گاز و محصولات این کشور اعمال کرده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند