کدخبر: ۲۹۴۱۵۵ لینک کوتاه

اروپا بالاخره جدیت به خرج داد؛ تجمع وزرا برای نجات برجام

اقتصادنیوز؛ وزیران خارجه کشورهای اروپایی پس از مدت‌ها تعلل در نشست بروکسل به فکر یافتن راهی برای نجات برجام هستند..وزرای خارجه هلند، بلژیک، لیتوانی و اسپانیا از جدیت خود برای یافتن راه حل خبر دادند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ دیدی ریندرز، وزیر خارجه بلژیک روز دوشنبه در بدو ورود به نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل در جمع خبرنگاران با بیان این که اروپا باید در کاهش تنش ها در منطقه خاورمیانه مشارکت کند، گفت: ما به گفت و گوهای خود ادامه می دهیم تا ببینیم واکنش های طرفین چیست.

وزیر خارجه بلژیک ادامه داد: تمرکز ما بر موضوع ایران بوده و این دغدغه بزرگ ما است.

او گفت: می‌خواهیم ببینیم که اروپا بر دفاع از ایده بازگشت ایران به تعهدات برجامی چگونه ادامه می‌دهد.

وزیرخارجه بلژیک: اروپا باید در کاهش تنش ها مشارکت کند

وی تصریح کرد: باید روی فرمولی مثبت تمرکز کرد اما نمی‌دانیم که می‌شود این کار را انجام داد یا نه؟. با توجه به اینکه تنش‌ها در منطقه رو به افزایش است باید از ظرفیت‌های موجود برای کاهش تنش‌ها و بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای استفاده کرد.

هلند:هنوز خیلی دیر نشده 

«استف بلوک» وزیر خارجه هلند نیز با اشاره به ضرورت پایبندی ایران به تعهدات برجامی خود گفت: امیدوارم کار برجام به آخر نرسیده باشد.

او موضوع ایران را "بسیار جدی" خواند و افزود: ما از اوضاع ایران بسیار نگران هستیم و دولت ایران باید به تعهدات خود در برجام پایبند باشد.

بلوک ابراز امیدواری کرد که کار برجام به آخر نرسیده نباشد.

او گفت: فکر می‌کنم که هنوز خیلی دیر نشده و ایران جدا" باید به تعهداتش پایبند باشد.

لیتوانی: برجام به فروپاشی بسیار نزدیک است

همچنین «لیناس لینکسیویوس» وزیر امور خارجه لیتوانی گفت: توافق ایران به فروپاشی "بسیار نزدیک" است گرچه هنوز زمان برای دیپلماسی وجود دارد.

او خواهان هماهنگی بیشتری میان اروپا و آمریکا در مورد ایران شد.
 

اسپانیا: هرآنچه در توان داریم انجام می‌دهیم

«جوسب بورل» وزیر امور خارجه اسپانیا هم گفت که اروپا هر آنچه می‌تواند در مورد توافق هسته‌ای انجام می‌دهد و ایران باید دوباره به توافق پایبند شود.

وی افزود که اروپا باید برای جلوگیری از "محاصره اقتصادی" به واسطه تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا علیه ایران ایجاد شده، اقدام کند؛ "کار بسیار سختی است.

او خاطر نشان کرد: اتحادیه اروپایی هرآنچه در توان دارد برای حفظ توافق با ایران انجام می‌دهد در این میان ایران نیز باید خود را با توافق هماهنگ کند.

***

گفتنی است نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا امروز در حالی در بروکسل برگزار می‌شود که آلمان، فرانسه و انگلیس روز گذشته (یکشنبه) در بیانیه مشترکی بار دیگر بر تعهد خود به برجام، توقف تنش‌ها در خلیج فارس و از سرگیری گفت‌وگوها تاکید کردند.

سران برلین، پاریس و لندن در این بیانیه گفتند: ما اخیراً چند ابتکار دیپلماتیک را برای کمک به تنش‌زدایی و گفت‌وگو انجام داده‌ایم که به نشانه‌های حسن نیت همه طرف‌ها نیاز فوری دارد.

«در عین آنکه به حمایت از برجام ادامه می‌دهیم، تداوم آن منوط به پایبندی کامل ایران است و ما قویاً از ایران می‌خواهیم تا تصمیم‌های اخیر خود در این رابطه را لغو کند. ما همچنان به یافتن راه‌های گفت‌وگو که در توافق برای پرداختن به پایبندی ایران از جمله از طریق کمیسیون اقدام مشترک برجام پیش‌بینی شده است، ادامه می‌دهیم.»

پس از بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات خود، ذخایر اروانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصدی ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد.

جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه هفته گذشته بدنبال عدم پایبندی گروه ۱+۴ به تعهدات برجامی خود و برآورده نشدن مطالبات ایران در این توافق، گام دوم کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای را اجرا کرد که بر اساس آن، ایران دیگر محدودیت سطح غنی‌سازی تا سقف ۳.۶۷ را رعایت نخواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تاکید کرده این گام‌ها در چارچوب برجام و طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافق است و در صورتی که شرکای برجام گام‌های لازم برای ایفای تعهدات خود بردارند این اقدامات به سرعت قابل بازگشت است.

رسانه‌های انگلیسی گزارش دادند جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس امرو ز با سفر به بروکسل تلاش‌های دیپلماتیک تازه‌ای را برای جلوگیری از فروپاشی توافق هسته‌ای با ایران و کاهش تنش‌ها در خلیج فارس آغاز می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند