گفت‌وگوی تلفنی چاووش‌اوغلو و پامپئو درباره اف-35 و سوریه

کدخبر: 295016
اقتصادنیوز: وزرای خارجه ترکیه و آمریکا روز شنبه درباره موضوع جنگنده‌های اف-35، سامانه دفاع موشکی اس-400 و همچنین موضوع سوریه تلفنی گفت‌وگو کردند.

به گزاش اقتصادنیوز به نقل از فارس، منابع دیپلماتیک اعلام کردند که «مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز شنبه تلفنی با «مایک پامپئو» همتای آمریکایی خود درباره پرونده جنگنده‌های اف-35 و سامانه دفاع موشکی اس-400 روسیه و موضوع سوریه گفت‌وگو کردند.

به گزارش تی‌آرتی، این دو مقام در این گفت‌وگوی تلفنی درباره ایجاد منطقه حائل در مرز سوریه و همچنین اوضاع در ادلب و منبج گفت‌وگو کردند.

تنش میان آنکارا و واشنگتن بر سر پروژه پرهزینه تولید جنگنده‌های مدرن اف ۳۵ و تهدید آمریکا برای کنارگذاشتن ترکیه از این پروژه بعد از آن آغاز شد که واشنگتن اعلام کرد ترکیه نمی‌تواند همزمان از این جنگنده‌ها و اس ۴۰۰ استفاده کند  و باید بین این دو، یکی را انتخاب کند؛ چرا که بر اساس ادعای مقامات آمریکایی استفاده همزمان از اف ۳۵ در این کشور می‌تواند اسرار و تکنولوژی جدید این جنگنده های آمریکا را افشا کند.

پس از آنکه ترکیه اولین محموله از سامانه دفاع موشکی اس 400 روسیه را دریافت کرد، آمریکا رسماً ترکیه را از پروژه ساخت جنگنده های اف-۳۵ کنار گذاشت.

کاخ سفید در بیانیه خود مدعی شده اف-۳۵ قابلیت همزیستی با سامانه‌ای که دستگاه‌های اطلاعاتی روسیه ممکن است از آن برای گردآوری اطلاعات درباره قابلیت‌های پیشرفته این جنگنده استفاده کند را ندارد.

سامانه پدافند موشکی اس ۴۰۰ روسیه جزو یکی از بهترین سامانه‌های دفاعی در دنیا است. این سامانه روسی این قابلیت را دارد که در آن واحد، ۷۲ هدف را رهگیری و در ارتفاعی بین ۱۰ متر تا ۲۷ کیلومتر منهدم کند.

این سامانه دفاعی به راه‌اندازی و شلیک سریع معروف است؛ به گونه‌ای که راه‌اندازی آن ۵ دقیقه و شلیک آن ۱۰ ثانیه زمان می‌برد. افزون بر این، رادارهای آن تا ۷۰۰ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهند.

 

اخبار تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید