کدخبر: ۲۹۵۲۰۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

اولین چالش نخست‌وزیر جدید انگلیس با ایران است؟

اقتصادنیوز: نخست وزیر جدید انگلیس که طی چند روز آینده انتخاب خواهد شد، با چالش‌های متعددی مواجه است که نخستین چالش، بحران نفتکش‌ها با ایران است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، نخست وزیر جدید انگلیس در حالی طی هفته جاری انتخاب می‌شود که این کشور با چالش‌های متعددی مواجه است.

پایگاه اینترنتی شبکه خبری بی‌بی‌سی در گزارشی با اشاره به این چالش‌ها نوشت که بحران نفتکش‌ها با ایران یک آزمون سیاسی برای نخست وزیر جدید انگلیس خواهد بود.

نخست وزیر جدید انگلیس میراث‌دار بحران‌های متعددی خواهد بود این در حالی است که روابط لندن با متحدان سنتی خود تا این حد تحت تنش نبوده است.

بی‌بی‌سی نوشته است که می‌توان گفت که برگزیت دستکم روابط لندن با متحدان اروپایی را پیچیده کرده است و انگلیس اختلافات چشمگیری با آمریکا درباره سرنوشت توافق هسته‌ای با ایران دارد.

همچنین درز مکاتبات محرمانه سفیر انگلیس در آمریکا درباره ترامپ، روابط واشنگتن و لندن را تحت تاثیر قرار داده و سبب شده است تا ترامپ اظهارات تندی را علیه «ترزا می» نخست وزیر مستعفی و سفیر انگلیس در واشنگتن مطرح کند.

بی‌بی‌سی در ادامه گزارش خود نوشت: «درباره بحران کنونی با ایران، برخی کشوها ممکن است این اعتقاد را داشته باشند که چه بسا انگلیس با توقیف نفتکش گریس 1 که حامل نفت ایران بود، خود این بحران را ایجاد کرده باشد.»

به نوشته بی‌بی‌سی، ممکن است که تبادل ساده نفتکش ایرانی با نفتکش توقیف شده انگلیسی، پاسخ ساده بحران کنونی باشد اما هرگونه تبادل، برای انگلیس «شرم‌آور» خواهد بود.

پیچیدگی موضوع این است که سرنوشت نفتکش گریس 1 در حال حاضر وابسته به روند قانونی در جبل طارق بوده و پیش از آزاد شدن این نفتکش و ادامه مسیر البته به جایی غیر از مکان‌های تحریم شده، این روند باید طی شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند