کدخبر: ۲۹۵۳۴۹ لینک کوتاه

تحلیلگر بروکینگز:

ایران سیاست «دیپلماسی و سیلی» را در پیش گرفته است

اقتصادنیوز؛ «سوزانه مالونی» کارشناس ایران در اندیشکده بروکینگز، سیاستی که تهران در واکنش به تحولات اخیر در منطقه در پیش گرفته است را تلفیق «دیپلماسی و سیلی» تعبیر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «سوزانه مالونی» کارشناس ایران در اندیشکده بروکینز معتقد است که ایران سیاست سیلی و دیپلماسی را توامان در پیش گرفته است.

شبکه خبری «تی آنلاین» آلمان به نقل از وی نوشت که ترکیبی از تنش و در عین حال استقبال از مذاکره، سیاستی است که ایران آن را دنبال می‌کند. مالونی در این مورد در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «تهران دیپلماسی را با «یک سیلی بر صورت» به وسیله سپاه‌پاسداران می‌آمیزد.» آنها مکمل همدیگر هستند و با هم هماهنگ می‌شوند.

براساس این گزارش، از عرض حدود ۵۰ کیلومتری  تنگه هرمز،  گاز‌های مایع و تقریبا یک سوم صادرات نفت جهان حمل می‌شود. «باب سانگوئنتی» از اتاق حمل‌و نقل دریایی انگلیس هم می‌گوید: «غیر از تنگه هرمز هیچ مسیر دیگری برای وارد و خارج شدن به خلیج‌فارس وجود ندارد.» ایران این موضوع را می‌داند و از آن به عنوان ابزاری برای اعمال فشار استفاده می‌کند.

در پی توقیف یک فروند نفتکش ایرانی در تنگه جبل‌طارق، نیروی دریای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه ۲۸ تیر به درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی ایران یک نفتکش انگلیسی را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد.

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که این نفتکش انگلیسی، هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف و برای سیر مراحل قانونی و بررسی‌های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند