کدخبر: ۲۹۵۹۷۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

خواسته فوری سازمان عفو‌ بین‌الملل برای آزادی شیخ سلمان

سازمان عفو بین الملل ضمن ابراز نگرانی عمیق از احتمال صدور و اجرای حکم اعدام علیه شیخ سلمان العوده مبلغ مشهور عربستانی آزادی فوری و بی قید و شرط وی را خواستار شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، سازمان عفو بین الملل روز جمعه از مقامات سعودی خواست «سلمان العوده»، مبلغ برجسته عربستانی را بلافاصله و بدون قید و شرط از زندان آزاد کند.

این بیانیه متعاقب درخواست دادستان کل عربستان برای اعدام العوده و در آستانه گزارش‌های حاکی از محاکمه وی در روز یکشنبه برابر دادگاه مبارزه با تروریسم معروف به دادگاه جنایی تخصصی منتشر شده است.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، عفو بین الملل ضمن ابراز نگرانی عمیق از احتمال صدور حکم اعدام شیخ العوده و اجرای آن گفت: الوعده از زمان بازداشتش در تقریبا دو سال پیش تاکنون، شرایط هولناکی را پشت سر گذاشته است. از بازداشت طولانی قبل محاکمه تا تحمل چندین ماه حبس انفرادی و بازداشت در شرایطی که با دنیای خارج هیچ ارتباطی ندارد.

این سازمان آزادی فوری و بی قید و شرط شیخ العوده و رد همه اتهام‌ها علیه او را خواستار شد.

روز چهارشنبه عبدالله، فرزند شیخ سلمان العوده در توئیتر گفت: چهار روز دیگر یعنی روز یکشنبه جلسه محرمانه محاکمه پدرم برگزار می‌شود و در آن دادستانی کل در عربستان قتل او را بر مبنای 37 اتهام بی اساس خواستار می‌شود.

در سپتامبر 2017 مقامات عربستان چند مبلغ و فعال عربستانی را بازداشت کرد که از برجسته‌ترین آنها سلمان العوده، عوض القرنی، علی العمری بودند که به اتهام ارتباط با اخوان المسلمین به زندان رفتند. در همین حال شخصیت‌ها و نهادهای بین المللی و اسلامی بارها خواستار آزادی زندانان عقیده در عربستان هستند.

چند هفته قبل اخبار متعدد حاکی از تصمیم مقامات سعودی برای صدور و اجرای حکم اعدام سه مبلغ مذکور بوده اما رژیم آل سعود اصلا این اخبار را تایید یا تکذیب نمی‌کند.

سلمان العوده از علمای مشهور سعودی است که سال 2017 پس از آنکه در توییتی خواستار مصالحه بین عربستان سعودی و قطر شد، بازداشت شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند