کدخبر: ۲۹۶۲۵۴ لینک کوتاه

پایگاه خبری ژاپنی گزارش داد؛

مخالفت ژاپن با پیوستن به ائتلاف آمریکا در تنگه هرمز

اقتصادنیوز؛ پایگاه خبری جی جی پرس ژاپن گزارش داد که توکیو در زمینه ملحق شدن به ائتلاف پیشنهادی آمریکا در تنگه هرمز و خلیج فارس کاملا محتاط است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ پایگاه خبری جی جی پرس ژاپن گزارش داد که توکیو نگران است ائتلاف آمریکا در خلیج فارس باعث محدودیتهایی برای ایران شود و به همین دلیل در زمینه پیوستن به آن کاملا محتاط است.

این گزارش افزود، در اقدامی که نشانه ناامیدی و استیصال واشنگتن است، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در یک مصاحبه تلویزیونی در روز پنج شنبه از ژاپن، بریتانیا، فرانسه، آلمان، نروژ، استرالیا و کره جنوبی خواست به این ائتلاف بپیوندند.  این پایگاه ژاپنی افزود: در ژاپن اما مخالفتهای سفت و سختی با اعزام نیروهای خوددفاعی این کشور به منطقه وجود دارد و توکیو بیشتر به دنبال حل و فصل تنشها از طریق دیپلماتیک است. 

این گزارش ادامه داد، در ماه ژوئن، «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن به دلیل روابط دوستانه این کشور با کشورهای خاورمیانه، با پیشنهادی برای میانجیگری بین تهران و واشنگتن به ایران سفر کرد. در میان مقامات ژاپنی به ویژه در وزارت خارجه این کشور نگرانیهایی وجود دارد که ائتلاف به رهبری آمریکا ممکن است تلاشی از سوی آمریکا برای محدود کردن ایران باشد و تلاشهای دیپلماتیک را به خطر بیندازد. 

خبرگزاری «کیودو» دوشنبه هفته گذشته گزارش کرد که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نشست‌هایی را با مقامات ارشد ژاپن برگزار کرده و انتظار می‌رود در این نشست‌ها در خصوص طرح واشنگتن برای تشکیل یک ائتلاف چندملیتی برای آنچه که محافظت از امنیت عبور و مرور کشتی‌ها در تنگه هرمز خوانده‌ شده، بحث‌ها و گفت‌وگوهایی انجام گرفته باشد.

 «یوشیهیده سوگا» دبیر کابینه ژاپن در واکنش به تصمیم ژاپن بعد از دیدارهای بولتون گفته بود موضع این کشور هیچ تغییری نکرده است و توکیو مسئله اعزام نیرو برای پیوستن به ائتلاف دریایی واشنگتن در تنگه هرمز را بررسی نمی‌کند.

پایگاه ژاپنی: توکیو مخالف پیوستن به ائتلاف آمریکا در تنگه هرمز است

این درحالیست که کره جنوبی از تصمیم خود برای شرکت در این ائتلاف با یک کشتی جنگی خبر داده است. 

 «کره تایمز» روز شنبه گزارش داد، کره جنوبی قصد دارد کشتی جنگی «چئونگ ‌هائه»  را به تنگه هرمز اعزام کند. این کشتی جنگی  که اینک در آب‌های سومالی در حال عملیات علیه دزدان دریایی است  از سال 2009 به این سو صدها کشتی کره جنوبی را  در آب‌های بین‌المللی و خلیج عدن همراهی کرده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند