کدخبر: ۲۹۶۳۹۷ لینک کوتاه

یک فرمانده ارشد سپاه تشریح کرد؛ نقش مرحوم هاشمی، میرحسین موسوی، محمد خاتمی وبهزاد نبوی در پذیرش قطعنامه ۵۹۸

اقتصادنیوز: جانشین قرارگاه ثارالله (ع) گفت: توانمندی ما در خلیج فارس به نسبت ۳۱ سال پیش چندین برابر شده است.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان «محمد کوثری» جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه ثارالله (ع) شب گذشته در جمع نمازگزاران و بسیجیان مسجد جامع غدیر محله پاسداران درباره پذیرش قطعنامه، عملیات مرصاد و مسایل روز جامعه به ایراد سخن پرداخت.

کوثری در این مراسم گفت: در طول دفاع مقدس، شورای امنیت سازمان ملل متحد در رابطه با جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ۹ قطعنامه صادر کرد که البته هشت قطعنامه قبل از قطعنامه ۵۹۸ بیشتر جنبه توصیه‌ای داشت؛ بدین معنی که بدونِ معرفی متجاوز و تعیین میزان خسارت، از طرفین می‌خواست که به پشت مرزهای بین‌المللی بازگردند.

وی افزود:، اما در سال‌های پایانی جنگ عملیات‌هایی همچون کربلای پنج و والفجر هشت صورت گرفت؛ نتیجه این دو عملیات باعث شد تا شورای امنیت سازمان ملل در تیر سال ۱۳۶۶ «قطعنامه ۵۹۸» را تصویب کند؛ قطعنامه‌ای که تا حدودی راضی‌کننده بود.

سردار کوثری ادامه داد: در آن مقطع زمانی آمریکایی‌ها نیر به صورت مستقیم در خلیج فارس با رزمندگان ما وارد درگیری شده بودند؛ البته زمانی که در جبهه خلیج فارس طی سال‌های پایانی جنگ تحمیلی وارد درگیری با حامیان صدام شدیم، اولین درگیری با شوروی سابق (روسیه) و سپس انگلستان بود؛ به عبارت دیگر درگیری رزمندگان اسلام با ناوهای آمریکایی سومین درگیری بود که انجام شد.

وی با بیان اینکه ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر ۱۳۶۷ عراق با حمایت آمریکا و سایر حامیان خارجی خود، حملات وسیعی را علیه مواضع رزمندگان اسلام آغاز کرد، گفت: این در حالی بود که ما در جبهه‌ها از وضعیت خوبی برخوردار نبودیم و حتی در طی مدت یاد شده ۲۳ هزار اسیر دادیم و در شهرها نیز با بمباران و موشک باران شهرها مواجه بودیم؛ علاوه بر این، شاهد استفاده گسترده عراق از سلاح‌های شیمیایی در مناطق مرزی بودیم و هم‌زمان آمریکا هم هواپیمای مسافری ایران را بر فراز خلیج فارس مورد اصابت قرار داده بود.

جانشین قرارگاه ثارالله (ع) اضافه کرد: در چنین شرایطی بود که هاشمی رفسنجانی در خرداد ۱۳۶۷ جانشین فرمانده کل قوا شد و ستاد کل نیروهای مسلح را با اعضای دولت تشکیل داد که به دنبال آن، نخست وزیر رئیس ستاد، بهزاد نبوی مسئول پشتیبانی، خاتمی مسئول تبلیغات و شمخانی مسئول اطلاعات و عملیات شدند.

وی گفت: زمانی که این ستاد تشکیل شد، از سپاه خواستند هرآنچه را که برای خاتمه جنگ لازم دارد، اعلام کند؛ بر این اساس، فرمانده وقت کل سپاه هم در لیستی آنچه را که مورد نیاز بود، اعلام می‌کند. به دنبال این نامه، هاشمی به نخست وزیر اعلام می‌کند برای تأمین تجهیزات جبهه‌ها به ۳/۵ میلیارد دلار نیاز است که نخست وزیر اعلام می‌کند یک دلار هم ندارد.

کوثری در ادامه عنوان کرد: بهزاد نبوی هم گفت که انبارها خالی است؛ خاتمی هم عنوان کرد که مردم از جنگ خسته شده‌اند و نمی‌توان مردم را برای رفتن به جبهه‌ها تهییج کرد؛ لذا این باعث شد تا هاشمی موضوع را در جمع مسئولان کشور مطرح کند که وقتی این گزارش ناامیدکننده بیان شد، مسئولان به هاشمی اعلام کردند شما هر چه تصمیم می‌گیرید به امام هم اطلاع دهید.

وی افزود: بدین ترتیب گزارش مورد اشاره به امام (ره) منتقل شد. در پی این موضوع، امام (ره) قطعنامه را قبول کردند و این در حالی بود که در جبهه‌ها با محدودیت امکانات و نیرو مواجه بودیم و البته مسئولان هم به اصطلاح کم آورده بودند.

جانشین قرارگاه ثارالله (ص) در بخش دیگری از اظهارات خود با ادعای اینکه در روزهای پایانی جنگ تحمیلی، متأسفانه برآورد مسئولان کشورمان غلط بود، اظهار داشت: مسئولان می‌گفتند مردم برای حضور در جبهه‌ها روحیه ندارند، اما بعد از قبول قطعنامه، مردم وقتی با اخبار حملات عراق و منافقین به شهرهای کشورمان مواجه شدند، به سوی جبهه‌ها هجوم بردند به نحوی که جبهه‌ها مملو از نیروی انسانی شده بود؛ به عنوان مثال لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) که در زمان علمیات و الفجر مقدماتی در سال ۱۳۶۱ بیشترین تعداد گردان را یعنی ۲۱ گردان داشت، در روزهای پایانی جنگ ۳۴ گردان تشکیل داد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند