کدخبر: ۲۹۶۴۰۹ لینک کوتاه

ورود بیش ۱۰۰ نظامی ایرانی به مسکو

اقتصادنیوز: بیش از یکصد نظامی زبده ایران از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش و ناجا وارد مسکو پایتخت روسیه شده اند تا از شنبه آینده توانمندی های نظامی و رزمی خود را در میدان های شبیه سازی شده به صحنه نبرد در قالب مسابقات نظامی به رخ بکشند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا از مسکو، نظامیان ایران در مسابقات امسال که همزمان در خاک ۱۰ کشور  ایران، روسیه، ارمنستان، بلاروس، هند، قزاقستان، چین، مغولستان، ازبکستان و جمهوری آذربایجان برگزار خواهد شد، حضور گسترده دارند.

۲۲ رزمنده در قالب تیم تانک از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ۴۴ نیرو در قالب تیم تهاجم دریابرد از نیروی دریایی ارتش، ۴۲ رنجر از تیم هوابرد نیروی زمینی ارتش و ۱۴ پلیس در قالب تیم حافظان نظم از ناجا در مسابقات روسیه حضور دارند و در چهار رشته به رقابت با نظامیان سایر کشورها می پردازند.

در ایران نیز قرار است دو رشته غواصی در عمق (به میزبانی نیروی دریایی ارتش) در جزیره کیش و مسابقه گشت جاده ای در تهران( به میزبانی نیروی انتظامی) برگزار شود.

در کنار این مسابقات در پارک پاترویت مسکو در غرب پایتخت تزارها، به مانند پارسال جشنواره فرهنگی به نام خانه دوستی نیز برگزار می شود و انتظار می رود ایران به مانند پارسال حضور چشم گیری در این کار فرهنگی که در راستای معرفی فرهنگ کشورها به نظامیان صورت می گیرد، داشته باشد.

یادآور می شود که پنجمین دور مسابقات بین المللی نظامی روسیه با شرکت ایران و بیش از ۳۰ کشور دیگر از روز سوم تا ۱۷ ماه اوت (۱۲ تا ۲۶ مردادماه) در رشته های مختلف در چندین کشور برگزار خواهد شد.

وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرده است که حدود ۲۰۰ تیم از بیش از ۳۰  کشور جهان در پنجمین مسابقات بین‌المللی نظامی شرکت می کنند.

در مسابقات بین المللی نظامی روسیه برخلاف مسابقات بین المللی سیزم که نظامیان در مسابقات ورزشی با هم رقابت می کنند، رقابت بین تانک ها، توپ ها، خدمه توپخانه و سایر حوزه هایی است که مهمات واقعی در آن به کار برده می شود و نظامیان توانمندی و سرعت عمل خود را در انجام عملیات نظامی در محیطی واقعی به نمایش می گذارند. 
نخستین دوره این مسابقات بین المللی نظامی در سال ۲۰۱۵ به میزبانی روسیه و قزاقستان برگزار شد.
تیم نیروهای مسلح ایران در این مسابقات حضور فعال داشته و در برخی رشته ها نیز مقام هایی را کسب کرده است. 
از دستاوردهای این مسابقات بین المللی نظامی می توان به ارتقای سطح توان و آمادگی رزمی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از طریق بهره مندی از تجربیات و آموزه های حوزه آموزش در سایر کشورها، توسعه دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای میزبان و شرکت کننده در مسابقات، از طریق رایزنی و تعاملات دوستانه در هنگام برگزاری سمینارها، نشست ها و مسابقات نظامی و استفاده از ظرفیت های درون سازمانی به منظور ارتقای آمادگی جسمانی در حوزه عملیاتی (عبور از موانع، ارتقای سرعت، افزایش قدرت بدنی، هماهنگی در بکارگیری توان جسمی و نظایر آن) اشاره کرد. 
تیم ‌های نظامی ایران برای شرکت در این مسابقات، ترکیبی از ارتش، سپاه و ناجا هستند و ستاد کل نیروهای مسلح ایران تلاش کرده است از همه ظرفیت‌ ها در این مسابقات استفاده کند. 
در سال‌ های گذشته کشورها با تسلیحات ساخت روسیه در این مسابقات شرکت می ‌کردند اما هم اکنون می توانند با تسلیحات و تجهیزات خود در این رقابت ها شرکت کنند و بر همین اساس ایران با پهپادهای ساخت داخل در مسابقات حضور دارد ضمن اینکه به نظر می رسد چینی ها به مانند پارسال با تانک های تولیدی خود به مسکو بیایند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند