کدخبر: ۲۹۶۷۷۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
آمریکا از مسئولیت اسکورت کشتی‌ها در خلیج فارس شانه خالی کرد

آمریکا از مسئولیت اسکورت کشتی‌ها در خلیج فارس شانه خالی کرد

اقتصادنیوز : گزینه تصدی سمت فرماندهی عملیات نیروی دریایی آمریکا چهارشنبه گفته متحدان این کشور بایستی بخش عمده وظایف مربوط به تأمین امنیت عبور و مرور کشتی‌ها در خلیج فارس را به عهده بگیرند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  فارس، یک نظامی ارشد آمریکایی که نامزد تصدی سمت فرماندهی عملیات نیروی دریایی این کشور شده چهارشنبه بار دیگر تلاش کرده مسئولیت تأمین امنیت دریانوردی در خلیج فارس و تنگه هرمز را به متحدان آمریکا محول کرده و از انتظارات برای ایفای نقش توسط واشنگتن بکاهد. 

به نوشته پایگاه «هیل»، «مایکل گیلادی»، نامزد تصدی فرماندهی نیروی دریای آمریکایی چهارشنبه در کمیته نیروهای مسلح آمرکیا گفت متحدان و شریکان آمریکا باید بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از مسئولیت‌های ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس را به عهده بگیرند. 

گیلادی گفت: «ائتلافی که ما داریم در خلیج ع.ر.ب.ی و به طور اخص در تنگه هرمز ایجاد می‌کنیم قرار است بین ۸۰ تا ۹۰ درصد یک مأموریت ائتلافی باشد و بخش بسیار کمتری از آن مأموریتی آمریکایی خواهد بود.»

این نظامی ارشد آمریکایی درباره نقشی که نیروی دریایی کشورش قرار است در این ائتلاف بازی کند، گفت: «[مأموریت ما] عمدتاً بر پشتیبانی اطلاعاتی از سایر اعضای ائتلاف متمرکز خواهد بود. بنابراین، ما کشتی‌های خودمان را اسکورت خواهیم کرد، اما حضور پرتعدادی نخواهیم داشت. طرح ما این است که شریکان منطقه‌ای ما بخش عمده وظایف را عهده‌دار شوند.»

وی در پاسخ به سوال یک سناتور مبنی بر اینکه آیا آمریکا از منابع کافی برای اسکورت کشتی‌های تحت پرچم آمریکا هنگام عبور از تنگه هرمز برخوردار است گفت: «ما منابع کافی را در اختیار داریم. از منابع لازم برای اسکورت کردن کشتی‌های تحت پرچم آمریکا و تحت مالکیت آمریکا هنگام عبور از تنگه هرمز برخورداریم. منتهی کشتی‌های زیادی نداریم که از آنجا عبور کنند.»

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند