کدخبر: ۲۹۷۱۳۶ لینک کوتاه

نژاد پرستی رباتیک در حال افزایش است؟

اقتصاد نیوز:از زمانی که ربات ها روند توسعه خود را آغاز کرده اند سال ها می گذرد اما ربات های انسان نما یا ربات هایی که با الهام از ظاهر مشابه انسان ساخته می شوند، روز به روز بیشتر می شوند. با این وجود به نظر می رسد ربات ها نیز درگیر نژادپرستی می شوند.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از انتخاب، فیلمهایی مانند "من ، ربات" با بازی ویل اسمیت و "وال-ای" در جامعه امروزی نیز مصداق پیدا کرده اند. شرکت های مختلف از هوندا تا بوستون داینامیک از ربات های انسان نما استفاده می کنند، اما هر چه ظاهر ربات ها با انسان ها شبیه تر می شود، نژادپرستی رباتیک نیز رو به افزایش است.

بر اساس مطالعه ای که توسط آزمایشگاه فناوری انسانی "Interface" در نیوزلند (HIT Lab NZ) انجام شده و توسط دانشگاه کانتربری این کشور منتشر شده است، مردم ربات های شبیه به خود را بر اساس رنگ پوست ارجحیت می دهند. درواقع ربات های سفید و سیاه را تفکیک می کنند و برای ربات های سفید احترام بیشتری قائل می شوند.

این رنگ ها باعث ایجاد کلیشه های اجتماعی می شوند که تعیین می کنند چگونه انسان نسبت به دیگران و ظاهر ربات ها رفتار خواهند کرد. کریستف بارتنیک ، محقق برجسته حوزه رباتیک در این خصوص می گوید: "تعصب در برابر ربات های سیاه نتیجه تعصب علیه آمریکایی های آفریقایی تبار است. شگفت آور است که چگونه افرادی که هیچ تعامل قبلی با ربات ها نداشتند ، تعصب نژادی نسبت به آنها نشان می دهند."

محققان فکر می کنند این موضوعی است که باید به آن توجه کرد. به عنوان مثال ، اگر قرار باشد ربات ها به عنوان معلم ، دوست یا مراقب عمل می کنند باید به تغییر تعصب نژادی علیه این ربات ها توجه کرد. ربات های مورد استفاده در این مطالعه کاملاً ربات هستند اما دارای اندام هایی مانند انسان و یک سر هستند که دارای چهره های به رنگ سفید یا سیاه هستند.

در آزمایش "تعصب تیراندازی" ، افرادی سیاهپوست و سفیدپوست و ربات های سفیدپوست و سیاهپوست طی مدت زمانی کمتر از یک ثانیه روی صفحه نمایش ظاهر می شدند و به شرکت کنندگان گفته می شد به افرادی که سلاح را نگه داشته اند "شلیک کنند". ناگفته پیداست که ربات های سیاه بیشتر تحت تیر اندازی قرار می گیرند.

در یک مطالعه دوم ، تیم HIT Lab NZ روبات های قهوه ای کمرنگ تر را نیز به آزمون افزودند و متوجه شدند تعصب در چنین شرایطی که تنوع نژادی بیشتر می شود، به مرور کاهش پیدا می کند. درواقع یافته های این پژوهش نشان داد هر اندازه تنوع نژادی ربات ها افزایش پیدا می کند، نرخ سوء گیری افراد نسبت به ربات ها کاهش پیدا می کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند