کدخبر: ۲۹۷۱۷۵ لینک کوتاه

پسته ایران متولی ندارد

اقتصادنیوز: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گفت: محصول پسته دومین ارزآور صادرات غیرنفتی است اما هیچ متولی در وزارتخانه جهاد کشاورزی ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، حسین رضایی ظهر شنبه در ستاد پسته شهرستان رفسنجان با اشاره به اینکه پسته در وزارتخانه متولی ندارد و تقریبا بخش‌های خصوصی در این زمینه پای کار هستند، اظهار داشت: محصولی مانند چای که ۳۰ هزار هکتار سطح زیر کشت آن است در وزاتخانه دفتر دارد اما پسته با وجود ۴۵۰ هزار تا ۴۶۰ هزار هکتار سطح زیر کشت در کشور دارد و ۲۰ میلیارد تومان ارزآوری داشته هیچ متولی ندارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان تصریح کرد: دفتر پسته حدود ۱۵ سال تعطیل است که خواستیم فعالیتش را از سر بگیرد.

وی با اشاره به تغییرات جوی و اثراتی که روی محصول امسال داشته است، یادآور شد: آن‌چه موجب نگرانی شده گرمای تیرماه که از ۷ تیر آغاز شده و میانگین دما ۳۳٫۱ درجه بوده که این دما سال گذشته ۲۹ درجه بود.

رضایی خاطرنشان کرد: از ۱۵ خرداد ۴۲۷ ساعت دمای بالای ۳۸ درجه داشتیم  که بی‌سابقه بود از طرفی میوه پسته در برابر دمای ۳۸ درجه تحملش کم است همچنین حدود ۲۳ تا ۲۴ روز دمای بالای ۴۰ درجه هم داشتیم که حداقل شانس آوردیم آفت پسیل را مقداری تحت کنترل درآوردیم که اگر این آفت کنترل نمی‌شد خسارت زیادی به محصول وارد می‌شد.

وی بیان کرد: رقم اکبری و فندقی خوب است و ارقام کله‌قوچی و احمدآقایی حساسیت بالایی دارند. ۳۰ درصد سطح زیر کشت احمدآقایی و اکبری است و ۷۰ درصد کله‌قوچی و فندقی است.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان با بیان اینکه امسال پیش‌بینی شده ۲۵ هزار تن پسته خشک برداشت کنیم، افزود: ۷۴ درصد محصول مربوط به ۳۰ درصد سطح زیر کشت است.

وی ادامه داد: بهرمان نوق با ۶ هزار تن بیشترین پسته منطقه نوقات را دارد، فردوسیه نوق ۲ هزار و ۳۰۰ تن، اسماعیل‌آباد ۲ هزار و ۹۰۰ تن محصول دارد اما کشکوئیه به دلیل وجود رقم کله‌قوچی بیشترین صدمه را دیده و ۲ هزار و ۲۰۰ تن پسته دارد.

رضایی اضافه کرد: منطقه کبوترخان امسال ۳ هزار و ۳۰۰ تن محصول دارد که نسبتا بد نیست و مناطق حومه با ۳۰ هزار هکتار سطح زیر کشت هفت هزار و ۷۰۰ تن پسته دارد که برای مناطق نوق و حومه باید نسبت به برداشت برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد تولید استان کرمان مربوط به رفسنجان است، خاطرنشان کرد: با وجود برداشت ۷۵ هزار تن پسته تر امسال پیش‌بینی می‌شود ۳۰۰ هزار تا ۳۵۰ هزار کارگر نفر روز برای برداشت کمک کنند که روزانه ۱۰ هزار نفر کارگر وارد باغات خواهند شد این میزان کارگر باید سامان‌دهی شوند علاوه برآن نان مورد نیاز این تعداد کارگر باید برنامه‌ریزی‌شده تأمین شود و از نظر اسکان بایستی بتوانیم آن‌ها را سروسامان دهیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان عنوان کرد: امسال پیش‌بینی می‌شود بالای ۶۵۰ هزار تن پسته در کل دنیا تولید شود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند