کدخبر: ۲۹۸۰۲۶ لینک کوتاه

کشف سیاه چاله ای با ابعاد چهل میلیارد برابر خورشید +عکس

اقتصاد نیوز:اخترشناسان یکی از بزرگترین سیاه چاله های جهان را شناسایی کردند. برآورد شده این سیاه چاله ۴۰ میلیارد بار بزرگ تر از خورشید است.

به گزارش اقتصاد نیوز،سیاه چاله مذکور در مرکز کهکشان «Holmberg 15A» قرار گرفته و حجم باورنکردنی‌اش آن را در زمره بزرگ ترین سیاه چاله های شناخته شده قرار می دهد. این سیاه چاله با روش محاسبه حرکت ستارگان اطرافش، لقب بزرگ ترین سیاه چاله را به خود اختصاص می دهد. به عنوان مقایسه، سیاه چاله کهکشان M87 که مدتی پیش تصویر آن منتشر شد 6.5 میلیارد مرتبه بزرگ تر از خورشید است.

این کهکشان عظیم الجثه توسط تلسکوپ های وی ال تی (VLT) که در کشور شیلی واقع شده رصد شده است. فیزیکدان «کیانوش مهرگان» (Kianusch Mehrgan) و اعضای تیم او معتقدند این سیاه چاله بسیار بزرگ تر از برآوردهای قبلی است:«این سیاه چاله عظیم الجثه نه تنها حجیم ترین سیاه چاله ای است که تاکنون شناخته شده، بلکه بین 4 تا 9 برابر نیز از آن چیزی که قبلاً تصور می شد بزرگ تر است.»

سیاه چاله

کهکشان «Holmberg 15A» درخشان ترین خوشه کهکشانی در گروه کهکشانی «Abell 85» بوده و حدود 700 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.

بزرگ ترین سیاه چاله جهان که تاکنون شناخته شده، سیاه چاله «TON 618» است که در فاصله 10.37 میلیارد سال نوری از زمین قرار گرفته است. دانشمندان تخمین می زنند این کهکشان حدود 66 میلیارد بار بزرگ تر از خورشید باشد. ستاره شناسان معتقدند سیاه چاله های کلان جرم که حجمی بیشتر از 10 میلیارد بار یا بیشتر از خورشید را دارند، معمولا در وسط کهکشان ها یافت می شوند.

گفته می شود کهکشان خانگی ما یعنی راه شیری هم دارای یک سیاه چاله کلان جرم است که حجمی 4 میلیون بار بزرگ تر از خورشید دارد. این سایه چاله در منطقه ای به نام کمان ای* و در حاشیه صور فلکی کمان و عقرب قرار گرفته است.

نتایج این پژوهش در ژورنال The Astrophysical Journal به چاپ رسیده است.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند