کدخبر: ۲۹۸۵۰۴ لینک کوتاه

حسین موسویان مطرح کرد؛ عاملی که شانس مذاکرات تهران و واشنگتن را از بین برد

اقتصادنیوز : سیدحسین موسویان، دیپلمات پیشین کشورمان در مقاله‌ای در پولیتیکو نوشت: «از زمان انتخاب ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، او با اتخاذ سیاست بیمارگونه «فشار حداکثری» فشارهای همه‌جانبه و سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرده تا در مورد توافق جدید هسته‌ای، ایران را به میز مذاکره بکشاند که تاکنون موفق نبوده است.»

به گزارش «ایسنا» در ادامه این مقاله آمده است: «این سیاست نه‌تنها موجب «خصومت حداکثری» در روابط ایران و آمریکا شده بلکه زمینه‌ساز تنش‌ها و اقدامات خصومت‌آمیز بی‌سابقه شده به‌گونه‌ای‌ که جامعه جهانی را درمورد احتمال بروز یک درگیری نظامی جدید، به‌شدت نگران کرده است.»

اگر ترامپ سیاست‌های جاری را ادامه دهد، او نه‌تنها محکوم به شکست است، بلکه هیچ شانسی برای مذاکره وجود نخواهد داشت حتی اگر او در انتخابات بعدی مجددا پیروز شود. نتیجه این روند فاجعه‌بار خواهد بود. براساس این گزارش، تنها یک تغییر اساسی در سیاست ترامپ، می‌تواند موجب مهار تنش روزافزون جاری شود. به این منظور موانع کلیدی حل‌وفصل دیپلماسی مثبت به شرح زیر را باید از سر راه بردارد: در تهران اکثرا معتقدند که شخص ترامپ جنگ نمی‌خواهد و حتی تغییر رژیم هم برنامه جدی او نیست. او با نابودی برجام، خواست میراث اوباما را نابود کند اما می‌خواهد به یک معامله جدید به‌عنوان «میراث ترامپ» برسد.

اولین و بزرگ‌ترین مشکل ترامپ این است که کارگزاران اصلی تیمش دیدگاه و اهداف متفاوتی با او در مورد ایران دارند. حتی برای سیاستمداران برجسته آمریکا هم روشن است که جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ مشتاق جنگ یا حداقل تغییر رژیم در ایران است.

دومین مانع ترامپ متحدان کلیدی منطقه‌ای یعنی اسرائیل و عربستان هستند که اهداف بولتون را دنبال می‌کنند و نفوذ بی‌سابقه‌ای در تعیین سیاست‌های جاری آمریکا علیه ایران دارند در حدی که بسیاری از سیاستمداران در تهران به این نتیجه رسیده‌اند که اسرائیل و عربستان عامل مهم تشدید خصومت‌های اخیر آمریکا با ایران هستند.

سومین مساله این است که هیچ‌کس باور ندارد که ترامپ بتواند به توافق هسته‌ای بهتری با ایران دست یابد درحالی‌که برجام حاصل ۱۲ سال مذاکره ایران و قدرت‌های جهانی است، ده‌ها دانشمند هسته‌ای جهان در تدوین آن حضور داشتند، جامع‌ترین سند هسته‌ای تاریخ عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای است، از پشتوانه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برخوردار است و بیش از ۲سال هم توسط ایران به‌طور کامل اجرا شد. حتی اگر ترامپ در یک سال و نیم باقی‌مانده ریاست‌جمهوری‌اش با ایران مذاکره و به توافقی برسد، تضمینی وجود ندارد که ترامپ یا جانشین او بر تعهد خود باقی بمانند.

چهارمین مانع تاکید ترامپ بر استراتژی‌های شکست‌خورده و ضد مسیر دیپلماسی است. تصمیم او در مورد تحریم مقام معظم رهبری و وزیرخارجه از این جمله است.

پنجمین مشکل که واضح‌ترین مانع موفقیت ترامپ است این است که او و دست‌اندرکاران دولتش، شناخت درستی از ایران و ایرانی ندارند. ایرانی‌ها با هزاران سال تاریخ و تمدن، ملتی مغرور و مفتخر هستند. ایرانی‌ها نسبت به زورگویی آلرژی دارند و تسلیم سیاست‌های زورگویانه نمی‌شوند. بنابراین برای مقابله با سیاست‌های خصومت‌آمیز ترامپ، ایران سیاست «مقاومت و مقابله به مثل» در مقابل سیاست فشار حداکثری انتخاب کرد. موسویان در ادامه مقاله خود آورده است: «علاوه بر آن، همکاری‌های ایران و قدرت‌های بلوک شرق جهت به شکست کشاندن سیاست «یک‌جانبه‌گرایی» و سلطه جهانی آمریکا تقویت شده ضمن اینکه تهران امید خود را نسبت به «سیاست همکاری و تعامل با غرب» از دست داده است.» در این گزارش تاکید شده است: «اگر امیدی برای راه‌حل سازنده وجود داشته باشد، رئیس‌جمهور آمریکا باید سیاست تحریم، قلدری و زورگویی علیه ایران را کنار گذاشته تا فضا برای دیپلماسی باز شود. فوری‌ترین اقدام از سوی ترامپ این است که کانال‌های معتبر ارتباطی با ایران داشته باشد و یک تیم جدید در مورد ایران منصوب کند که شناخت درستی از واقعیت‌های ایران و سراسر منطقه داشته باشند.»

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند