کدخبر: ۲۹۸۵۹۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آمریکا برای مذاکره با ایران روی شمخانی

اقتصادنیوز؛ پایگاه خبری هیل در گزارشی به بررسی تحریم محمدجوادظریف پرداخت و نوشت که برای مذاکره با ایران به جز ظریف گزینه‌های دیگری مانند شمخانی هم وجود دارند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛ ژتحریم محمدجواد ظریف مدت‌هاست که انتقادهای زیادی را به سمت خود جلب کرده است. چرا که در واقع تحریم ظریف میخی بر تابوت دیپلماسی کوبیده است. در این شرایط لفاظی‌های تهدیدآمیز تقویت می‌شود و ما از واقعیت دور خواهیم شد. ظریف فقط یک سیاستمدار ایرانی در خارج از کشورش است. ظریف همیشه از روزنامه‌نگاران به خوبی استقبال کرده‌ و یک مذاکره کننده موثر است که توانسته توافق هسته‌ای را با قدرت‌های بزرگ جهان منعقد کند، اما نکته مهم این است که ایران دستگاه دیپلماسی پیچیده‌ای دارد. ظریف تصمیم‌گیرنده نهایی نیست، رهبر ایران تصمیم گیرنده اصلی و اساسی است.

آمریکا در واقع نمی‌تواند همتای مورد نظر خود را در دستگاه ایران پیدا کند. اما وقتی ترامپ با رهبر کره شمالی توانسته بر سر میز مذاکره بنشیند، می توان به هر چیزی امید داشت. ظریف یک دیپلمات خارق‌العاده در خارج از ایران است.

در ایران گزینه‌های دیگری مانند شمخانی هم وجود دارند که تجربه‌های مدیریتی در سطوح مختلف را دارند و مقام‌های متعددی داشته‌اند که دید گسترده‌تری به آنها می‌دهد. شمخانی تجربیات مشابه در مذاکره هم داشته شاید آمریکا بتواند برای مذاکره روی او هم حساب کند. 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند