کدخبر: ۳۰۱۱۴۳ لینک کوتاه

رئیس پارلمان لبنان: هیچ گزینه‌ای جز آزادی امام موسی صدر را نمی‌پذیریم

اقتصادنیوز: رئیس پارلمان لبنان در مراسم سالروز ربوده شدن امام موسی صدر تأکید کرد که اسرائیل با از دست دادن تعادل قدرت در معادلات منطقه و شکست در جبهه‌های مختلف، بخت خود را در لبنان می آزماید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، الحیات نوشت، «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان  در مراسم سالروز ربوده شدن «امام موسی صدر» خواستار اجرای تمام مفاد توافق «طائف» برای نزدیک شدن به دولت مدنی به دور از فرقه‌گرائی شده و بر لزوم تشکیل سنا تأکید کرد. 

وی در ادامه افزود: «جنبش امل نیز مانند محور مقاومت است و اسرائیل پس از شکست در ایران، سوریه و منطقه و پس از آن‌که مطمئن شد جنگی بین ایران و آمریکا نخواهد بود و گفت‌وگو با تهران از طریق کانال‌های دیپلماتیک صورت می‌گیرد، تنها جبهه‌ای که برای تعادل میزان قدرت، پیش روی خود دید، لبنان بود. بنابراین قواعد درگیری را از آگوست ۲۰۰۶ نقض کرده است. صرف اکتفا به محکوم کردن، اشغال لبنان توسط اسرائیل را متوقف نخواهد کرد و تنها مقاومت است که همراه با وحدت داخلی معادله را حفظ می‌کند». 

رئیس پارلمان لبنان تأکید کرد که وحدت ملی در مقابل دشمن در موضع «میشل عون» رئیس‌جمهوری و «سعد الحریری» نخست‌وزیر کاملا مشخص و مبرهن است. 

بری در جمع اعضای جنبش امل گفت: «همان گونه که شما مبدأ مقاومت و سنگ بنای آن بودید، از شما می‌خواهم که برای تفهیم این نکته به دشمن که در هر وجب از خاک لبنان مقاومت می‌شود، همچنان آماده باشید». 

وی گفت: «از پنج سال پیش با حضور سازمان ملل برای ترسیم مرزهای زمینی و دریایی مذاکره می‌شود اما آنها هر بار به دنبال فرار از موضوع هستند». 

بری هشدار داد: «چالش‌های بزرگی جامعه لبنان را تهدید می‌کند و سلاح خطرناکی برای ضربه زدن به ارزش‌ها و اخلاق با قرص‌های پنتاگون و هروئین وجود دارد. ما معتقد هستیم که دشمن به دنبال انتشار آنها در بین جوانان است».

وی از مقاومت اجتماعی برای حمایت از ارزش‌ها و رفع این خطرها دعوت کرد و از دولت خواست که با عوامل مسئول برخورد کند.

رئیس پارلمان لبنان در ادامه سخنان خود همچنین تأکید کرد که روابط با لیبی تا پیش از همکاری در موضوع امام موسی صدر عادی نخواهد شد. 

وی به همین مناسبت تأکید کرد: «ما برای آزادی امام موسی صدر و یارانس از زندان‌های لیبی تلاش خواهیم کرد و هیچ گزینه‌ای غیر از آزادی را نمی‌پذیریم. آزاد سازی امام تعهدی بر گردن من به عنوان رئیس جنبش امل  و رئیس پارلمان است و من در این التزام با دولت همراه هستم». 

بری در این مراسم در مورد موضوع منطقه نیز تأکید کرد که موضوع فلسطین اصلی‌ترین مبحث و «ام القضایا» و قبله سیاسی است و ما اعراب اگر دچار تفرقه شویم، به ابزار دست دشمن تبدیل می‌شویم».

وی همچنین نسبت به بحران یمن و تجزیه این کشور هشدار داد و از اشاره‌های مثبت عربستان، امارات و نیز ایران برای خاموش کردن این جنگ اظهار خوش‌بینی کرد.  

رئیس پارلمان لبنان با هشدار درباره بحران سوریه و توطئه‌هایی که علیه وحدت این کشور صورت می‌گیرد، گفت: «ما حامی سوریه و وحدت مردم این کشور هستیم. چنانکه با تحریم‌های تحمیل شده ۴۰ ساله بر جمهوری اسلامی ایران به دلیل  حمایت از فلسطین مخالف هستیم».

بری در پایان از اهالی شهرهای «صور» و «کوادر» خواست به انتخابات شاخه‌ای دو هفته آینده برای پر کردن پست خالی پارلمان و انتخاب «حسن عزالدین» نامزد حزب الله توجه کنند.  

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند