کدخبر: ۳۰۱۲۹۶ لینک کوتاه

برنامه‌های امروز محمدجواد ظریف در مسکو

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه ایران که شب گذشته در رأس هیأتی و به همراه وزیر نیرو وارد مسکو شد ظهر امروز (دوشنبه) با همتای روس خود دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که شب گذشته (یکشنبه) در رأس هیأتی سیاسی و به همراه «رضا اردکانیان» وزیر نیرو وارد مسکو شد، قرار است ظهر امروز (دوشنبه) با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود در تالار تشریفات وزارت خارجه روسیه دیدار و گفت‌وگو کند.

وزرای خارجه بعد از این دیدار در نشست خبری مشترک با حضور خبرنگاران حضور یافته و به سؤالات آنها پاسخ می‌دهند. ظریف و لاوروف ادامه مذاکراتشان را در ضیافت ناهار کاری لاوروف در وزارت خارجه روسیه ادامه خواهند داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران عصر امروز نیز با جمعی از ایران شناسان روس و نمایندگان رسانه‌های دو کشور، در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران دیدار و درباره مهمترین تحولات منطقه و برجام به ایراد سخنرانی می‌پردازد.

از سوی دیگر رضا اردکانیان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه با حضور در ساختمان وزارت انرژی روسیه با «الکساندر نوواک» وزیر انرژی روسیه و همتای روس خود در کمیسیون مشترک و «تیگران سارکیسیان» دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا راه‌های گسترش مناسبات دوجانبه را بررسی می‌کند.

سفر ظریف به روسیه در آستانه ورود ایران به گام سوم کاهش تعهدات برجامی براساس بیانیه 18 اردیبهشت ماه شورای عالی امنیت ملی صورت می‌گیرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان دیشب در بدو ورود به مسکو ضمن تشریح محورهای گفت‌وگویش با لاوروف عنوان کرد که همکاری‌های دوجانبه، مسائل منطقه‌ از جمله بحث سوریه و نشست آستانه که قرار است در ترکیه برگزار شود، اوضاع یمن، تجاوزات رژیم صهیونیستی در منطقه و تحولات افغانستان از جمله مواردی است که با همتای روس درباره آنها گفت‌وگو می‌کند.

ظریف عنوان کرد: نمایندگان ویژه جمهوری اسلامی ایران در موضوع افغانستان و یمن و سوریه در هیأت هستند و با همتایان خود گفتگو خواهند کرد.

وی درباره برجام نیز گفت: درباره برجام نیاز است دوستان روسی را در جریان آخرین تحولات و گفتگوها در فرانسه قرار دهیم. بلافاصله به چین رفتم و آنها را در جریان آخرین تحولات قرار دادم و امروز که به روسیه آمدم در دیدار با لاوروف دوستان روس را در جریان آخرین تحولات قرار خواهم داد.

وزیر خارجه با بیان اینکه با روسیه و چین مواضع مشترکی درباره برجام و بسیاری از تحولات جهانی داریم، خاطرنشان کرد: لازم است این مشورت‌ها را ادامه دهیم.(اینجا بخوانید)

ظریف دیروز پس از حضور در کمیسیون امنیت ملی مجلس در جمع خبرنگاران نیز گفته بود: گام سوم ایران در صورت عدم توانایی اروپایی‌ها در عمل به تعهدات‌شان برداشته خواهد شد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یک نگاه واحد به همه کشورهای باقیمانده در برجام ندارد و حساب چین و روسیه را جدا می‌داند، خاطرنشان کرد: ما با روسیه و چین روابط همه جانبه و راهبردی داریم و آنها برخلاف اروپایی‌ها روابط خود را با ایران در زمینه‌های مختلف گسترش دادند، بنابراین آنچه در خصوص عمل به تعهدات ۱+۴ بیان می‌شود عمدتا معطوف به سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) و اتحادیه اروپاست که به رغم تلاش‌های فراوان نتوانستند تا این لحظه گام مهم و قابل قبولی بردارند که اگر در فرصت کوتاه باقیمانده چنین کنند جمهوری اسلامی ایران نیز در اجرای گام سوم کاهش تعهدات خود تجدید نظر خواهد کرد.

گفتنی است وزیر خارجه کشورمان 17 اردیبهشت ماه نیز به روسیه سفر و 18 اردیبهشت و همزمان با بیانیه شورای عالی امنیت ملی با همتای روس دیدار و نامه روحانی به پوتین در اعلام توقف برخی تعهدات برجامی را به وی تسلیم کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی که هفته‌های گذشته سفرهایی را به کشورهایی در خلیج فارس، اروپا و شرق آسیا داشت قرار است سه‌شنبه نیز به بنگلادش و از آنجا به اندونزی برود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند