کدخبر: ۳۰۲۱۸۳ لینک کوتاه

اثری ۳ هزار ساله در کرمانشاه تخریب شد + عکس

اقتصاد نیوز: نقش برجسته تاریخی ۳۰۰۰ ساله در شهرستان ثلاث باباجانی توسط سودجویان تخریب شد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ در اسفندماه سال 97 یکی از قدیمی‌ترین نقش برجسته‌های دنیای باستان در کوه‌های شهرستان ثلاث باباجانی با قدمت چند هزار ساله کشف شده که میراث فرهنگی استان کرمانشاه در چند روز گذشته خبر کشف این اثر تاریخی را رسانه‌ای کرده است.

این اثر تاریخی دارای دو نقش برجسته در منطقه ازگله واقع است که یکی از آنها احتمالاً صحنه پیروزی آیدین سین حاکم دولت سیموروم را نشان می‌دهد.

با موقعیت قرارگیری این نقوش و سایر نقش برجسته‌هایی که پیش از این در استان کرمانشاه و کردستان عراق شناسایی شده بود مدارکی از قدیمیترین مرز سیاسی دنیای باستان در سرزمین زاگرس و در اوایل هزاره دوم پیش از میلاد مشخص شده است.

 نقوش برجسته کشف شده جدید به دلیل قرارگیری در منطقه صعب العبور و واقع شدن در میان نیزارها تا به امروز از چشم مردم دور مانده بود.

تخریب اثر تاریخی 3000 ساله در استان کرمانشاه؛ موضع گیری متناقض مسئولان میراث فرهنگی

 براساس منابع تاریخی درگیری‌های فراوانی بین فرمانروایان بینالنهرینی با ساکنان زاگرس نظیر لولوبی‌ها، گوتی‌ها، کاسی‌ها و مادها در این منطقه روی داده است. 

 این اثر نقش پیروزی شاهی را نمایش می‌دهد که اسیری به زیر پای وی افتاده و آن شخص در حال التماس کردن نشان داده شده و در یکی از نقوش برجسته نمادهای مذهبی رایج در بینالنهرین حجاری شده است اما متاسفانه قسمتی از نقش در اثر زلزله سال 96 دچار ریزش شده که قابل مرمت و ساماندهی است. مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه چند روز پیش خبر کشف این نقش برجسته را رسانه‌ای کرد و امروز تصاویری از تخریب این اثر تاریخی در فضای مجازی منتشر شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه درباره این تخریب اثر تاریخی شاخص شهرستان ثلاث باباجانی به تسنیم گفت: این نقش برجسته اسفندماه 97 با همکاری افراد محلی و یکی از باستان شناسان اداره کل میراث کرمانشاه کشف شد.

امید قادری با بیان اینکه مراحل تحقیق، پژوهش، مستندنگاری و نقشه‌برداری بر روی اثر به صورت کامل انجام شده است عنوان کرد: متاسفانه سودجویان و تخریب گران آثار تاریخی حدود دو ماه پیش با شناسایی محل اثر با توجه به پرت بودن و امکان سخت دسترسی نیروهای حفاظتی به آن اقدام به تخریب قسمتی از این نقش برجسته می‌کنند.

وی عنوان کرد: با توجه به وجود بیش از 4200 اثر تاریخی شناسایی شده در استان کرمانشاه و وجود محوطهها و موزههای به علت کمبود نیروی یگان حفاظت که تنها 25 نفر هستند امکان مراقبت از تمامی آثار تاریخی وجود ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه افزود: کمبود نیرو سبب  شده متأسفانه در طول سال شاهد کاوش‌های غیرمجاز فراوان در سطح استان و شکل‌گیری اتفاقات تلخ همچون حادثه ثلاث باباخانی باشیم.

قادری گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه با اطلاع یافتن  از این موضوع ضمن پی‌گیری جهت شناسایی مسببان امر مراحل مرمت اضطراری این اثر را در دستور کار قرار داده است، که با توجه به تصاویر و مستندات و مطالعات موجود این قابلیت وجود دارد.

وی افزود: اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه درصدد ثبت ملی و اجرای برنامهای مرمتی و حفاظتی از این نقش برجسته است تا به عنوان یکی از جاذبههای تاریخی و گردشگری معرفی شود.

در حالی که خبر کشف این اثر تاریخی در چند روز گذشته رسانه‌ای شده است ولی گویا افراد سودجو پیش از رسانه‌ها از وجود این اثر آگاه شده‌اند و به نظر می‌رسد این تخریب نیاز به بررسی پلیس و تشکیل پرونده قضایی داشته باشد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند