کدخبر: ۳۰۲۳۷۷ لینک کوتاه

چاره‌جویی جدید موگرینی برای مقابله اروپا بافشارهای آمریکا

اقتصادنیوز: «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر تلاش این اتحادیه به منظور تعمیق روابط تجاری با کوبا و مقابله با فشارهای آمریکا علیه شرکت‌های اروپایی تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، موگرینی در جریان دیدار با «برونو رودریگز» وزیر خارجه کوبا در هاوانا اظهار داشت: کوبا شریک کلیدی ماست.

اظهارات موگرینی در حالی است که دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تحریم‌ها علیه کوبا را به بهانه نقض حقوق بشر و حمایت از دولت چپگرای نیکولاس مادورو در ونزوئلا افزایش داده است.

آمریکا در تازه‌ترین اقدام سقف مبلغی را که کوبایی‌های ساکن آمریکا می‌توانند به کوبا حواله کنند، کاهش داد. همچنین ترامپ بخشی از قانون موسوم به «هلمز-برتون» را که سال ۱۹۹۶ تصویب کرد، فعال کرده است که بر مبنای آن آمریکایی‌های کوبایی‌تبار می‌تواند از شرکت‌های همکار با کوبا شکایت و طلب خسارت کنند.

پیشتر واشنگتن برای پرهیز از بروز تنش با شرکای اروپایی خود از فعال کردن این بخش از قانون خودداری کرده بود.

موگرینی در این باره گفت: اتحادیه اروپا همواره برای موضع خود مبنی بر غیرقانونی خواندن اقدامات فراسرزمینی آمریکا تاکید کرده است.

وی افزود: ما در سال‌ها و ماه‌های گذشته به صراحت به دولت آمریکا اعلام کرده‌ایم که اتحادیه اروپا با اتخاذ تدابیری از سرمایه‌گذاری‌های اروپایی‌ها و حضور اقتصادی اروپا در کوبا حمایت می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند